wmodr.pl

Poprawa pozycji konkurencyjnej rolników dzięki ograniczeniu roli pośredników w łańcuchu produkcji wołowiny

Poprawa pozycji konkurencyjnej rolników dzięki ograniczeniu roli pośredników w łańcuchu produkcji wołowiny

Realizacja operacji rozpoczęła się 1 kwietnia 2022 r., a termin jej zakończenia planowany jest na 31 października 2023 r.

Celem operacji jest przeprowadzenie serii wyjazdów studyjnych i konferencji, które zaowocują podniesieniem wiedzy uczestników w zakresie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, poprawą sytuacji rolnikóww łańcuchu produkcji, rozwinięciem świadomości w zakresie korzyści ze współpracy rolników w rozmaitych formach prowadzących do rozwoju integracji poziomej a następnie pionowej w rolnictwie, a także przedstawieniem dobrych praktyk dotyczących przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
Ma to doprowadzić do nawiązania i wypracowania w pierwszym roku oraz utrwalenia i rozwinięcia w drugim roku bezpośrednich, opartych na wzajemnym zaufaniu relacji handlowych w zintegrowanej strukturze pomiędzy rolnikami na etapie kupna-sprzedaży młodego bydła.

Poprawa struktury i efektywności produkcji w małych i średnich, rodzinnych gospodarstwach - produkcji naturalnej, tradycyjnej (nie przemysłowej, która dominuje na świecie) w zintegrowanych warunkach może być doskonałą receptą na sukces polskich hodowców i producentów bydła mięsnego oraz całego łańcucha produkcji wołowiny.

Podejmujemy w tym obszarze wspólne działania, które powinny poprawić obecną sytuację. Planowana operacja będzie projektem dwuletnim, a zmierzać będzie do poprawy pozycji konkurencyjnej rolników poprzez ograniczenie roli pośredników w łańcuchu produkcji wołowiny na etapie zakupu-sprzedaży młodego bydła (cielęta i odsady). W projekcie udział weźmie 100 rolników z czterech województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie (jako jeden region - tradycyjni i dominujący dostawcy młodego bydła – cieląt i odsadków)
oraz kujawsko-pomorskie i wielkopolskie (jako jeden region - tradycyjny obszar zajmujący się opasem bydła rzeźnego).

Wyjazd studyjny w okolice Poznania dla rolników zajmujących się produkcją bydła opasowego z województwa warmińsko-mazurskiego

Wyjazd studyjny 20 - 22 września 2022 roku.

Wyjazd ma na celu odwiedzenie i nawiązania bezpośrednich relacji z rolnikami z województwa wielkopolskiego, zajmujących się opasem bydła rzeźnego.
Umożliwi zapoznanie swoich potencjalnych docelowych partnerów – odbiorców młodego bydła do opasu i odwiedzenie ich gospodarstw.

Konferencja

Podsumowaniem I roku projektu będzie Konferencja dla 140 osób: 100 rolników – kluczowych uczestników operacji, którzy wezmą udział we wcześniejszych wyjazdach studyjnych oraz zaproszonych gości reprezentujących podmioty i instytucje zajmujące się szeroko pojętym wsparciem sektora rolnego w tym przede wszystkim integracją oraz sektorem wołowiny: doradców, reprezentantów nauki, samorządu terytorialnego, organizacji producenckich oraz branżowych, szeroko pojętych instytucji wsparcia rolnictwa, innych rolników zainteresowanych tematem oraz przedstawicieli mediów.

Konferencja odbędzie się w dniach 13 - 14 października 2022 roku.

Konferencja ma na celu wymianę i upowszechnianie wiedzy oraz doświadczeń a także dobrych praktyk wypracowanych w ramach operacji.

Odwiedź portal KSOW – https://ksow.pl.
Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Federacja Grup i Producentów Wołowina Polska

Opracowanie: Rodian Pawłowski