wmodr.pl

WMODR >> Powiatowe Zespoły Doradztwa >> PZDR nr 4: Zespół Doradców w Szczytnie >>

IV Powiatowe Dni Pola w powiecie szczycieńskim

Data utworzenia: 30-06-2024 ; Powiat: szczycieński

14 czerwca 2024 roku na polach powiatu szczycieńskiego odbyły się IV Powiatowe Dni Pola. Już czwarty raz na malowniczych terenach naszego powiatu spotkała się nauka, praktyka i doradztwo w celu wymiany doświadczeń i zdobycia nowych. Tym raziem gościliśmy w malowniczej gminie Dźwierzuty, a konkretnie w miejscowości Targowo. 

Wydarzenie rozpoczęliśmy od części praktycznej czyli od oględzin pól. Jako pierwsze lustrowaliśmmy pole żyta ozimego, które należy do Pana Kazimierza Bieńkowskiego. Pan Kazimierz opowiedział o uprawie, o problemach, które napotkał i o sposobach poradzenia sobie z nimi. Pani Profesor dr hab. Bożena Kordan z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, dokonała oględzin pola pod kątem występujących agrofagów i opwiedziała, co w wykorzystanej agrotechnice mogło pomóc, a co przeszkodzić inwazji agrofagów. Jako drugie oglądaliśmy pole Pana Arkadiusza Bieńkowskiego - syna Pana Kazimierza. Pan Arkadiusz omówił swoją uprawę pszenżyta ozimego, opowiedział o różnicach i podobieństwach w agrotechnice do uprawy żyta ozimego. Pani Profesor dr hab. Kordan również w pszenżycie zapolowała na agrofagi i omówiła to co udało jej się zauważyć. Ku radości Pana Arkadiusza Pani profesor stwierdziła, że uprawa jest w bardzo dobrej kondycji. 

Po części praktycznej przenieśliśmy się do Restauracji Targowski Dwór na część oficjalno - wykładową. Uroczystej inauguracji wydarzenia dokonał Pan Dyrektor WMODR Mateusz Cygan. Po otwarciu wydarzenia Pan Dyrektor podziękował uroczyście Panu Kazimierzowi i Arkadiuszowi Bieńkowskim, za chęć współpracy i dzielenia się z nami swoim doświadczeniem, wręczając im pamiątkowe statuetki. Wszyscy byliśmy świadkiem symbolicznej i wzruszającej chwili, ponieważ to właśnie tego dnia Pan Kazimierz oficjalnie przekazał całe gospodarstwo w ręce następcy Pana Arkadiusza. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy być świadkiem tej chwili. 

Do uczestików zwrócili się w krótkiej przemowie Panowie: Romuald Tański Prezes WMIR oraz Grzegorz Kaczmarczyk Wójt Gminy Rozogi.

Następnie Pan dr hab. Marcin Głębiewski profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat sporządzania i konserwacji pasz objętościowych oraz monitorowania ich strawności. 

Całość wydarzenia zakończyliśmy pysznym obiadem i dyskusjami przy stole.

Serdecznie dziękujęmy wszystkim za uczestnictwo w naszych IV Powiatowych Dniach Pola

Dziękujęmy sponsorom wydarzenia: Firmie Blattin i Rol-Mik oraz Firmie Corab S.A.

Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Rozogi Grzegorzowi Kaczmarczykowi za bezpłatny autobus, dzięki któremu rolnicy z odleglejszych gmin mogli do nas dotrzeć.

Widzimy się za rok :) 

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka