wmodr.pl

INTERWENCJA 4: Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych

Ważnym elementem krajobrazu wiejskiego są nie tylko pola i łąki, ale także sady z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych. Sady trtadycyjne stanowią również ostoję dla rzadko występujących, zagrożonych gatunków zwierząf, w tym ptaków i owadów zapylających, oraz są miejscem ich żerowania, a wiec przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej.

Celem Interwencji jest zachowanie powierzchni sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych, środowiska życia wielu organizmów, tradycyjnego sposobu uprawy i charakterystycznego elementu krajobrazu wiejskiego.

Interwencja skierowana jest do beneficjentów, którzy uczestniczą w ochronie dawnych odmian drzew owocowych, których upraw zaniechano i które są określone w przepisach krajowych. 

Wsparcie dotyczy istniejących starych sadów, co najmniej 15 lat po nasadzeniu, w których liczba drzew owocowych odmian tradycyjnych jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni lub śliw wynosi co najmniej 12.

W ramach tej interwencji beneficjenci zobowiązują się do realizacji określonych wymogów obejmujących w szczególności:

  • utrzymanie wielogatunkowych lub wieloodmianowych sadów złożonych z drzew owocowych odmian tradycyjnych jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni lub śliw (nie mniej niż 4 odmiany lub gatunki),
  • odpowiednie użytkowanie i pielęgnację tych sadów (cięcia farmującego i sanitarnego drzew oraz prześwietlającego nadmiernie zagęszczone korony, usuwania odrostów i samosiewów, bielenia pnni drzew starszych i zabezpieczania pni drzew młodych przed ogryzaniem przez gryzonie i zającokształtne; dodatkowo rolnik jest zobowiązany skosić trawe co najmniej raz w sezonie wegetacyjnym, nie później niż do 31 sierpnia, a następnie zebrać i usunąć skoszoną biomasę w terminie do 2 tygodni po skoszeniu lub wypasać w okresie wegetacyjnym),
  • ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, z wyłączeniem tych dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

 

JAKIE WSPARCIE MOŻNA OTRZYMAĆ?

Płatność przyznawana jest corocznie w formie zryczałtowanej, przez okres 5-letniego zobowiązania beneficjentom posiadającym gospodarstwo rolne położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha.

Do płatności kwalifikują się działki rolne nie mniejsze niż 0,1 ha.

Stawka płatności: 2 117 zł/ha.

Płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna jest przyznawana w pełnej wysokości, niezależnie od zgłoszonej do tego pakietu powierzchni (brak degresywności).

 

ŁĄCZENIE INTERWENCJI Z EKOSCHEMATAMI

Interwencji 4. Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych nie można realizować na jednej powierzchni z żadnym z ekoschematów.

 

Więcej na temat ogólnych zasad przyznawania płatności w ramach Interwencji można dowiedzieć się na stronie ARiMR tutaj >> oraz tutaj >>

Broszura informacyjna – interwencja 4. Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych

 

Zapraszamy do kontaktu z doświadczoną kadrą doradców rolnośrodowiskowych WMODR w celu sporządzenia dokumentacji o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną. Doradcę znaleźć można nas stronie Ośrodka. Zapoznaj się tutaj >>

 

 

Opracowanie: Urszula Anculewicz