wmodr.pl

SAPROPEL – cenny osad denny

SAPROPEL – cenny osad denny

Według rozporządzenia Komisji (WE) NR 889/2008 [z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli] w rolnictwie ekologicznym dopuszczone są do nawożenia roślin uprawnych osady denne.

Jednym z nich jest sapropel. Osad ten tworzy się w starzejących lub zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Ze względu na dużą zawartość siarczków żelaza sapropel ma ciemną barwę, jest on bogaty w substancje organiczne. Sapropel powstaje w warunkach beztlenowego rozkładu resztek organicznych. Podczas tego procesu są wytwarzane takie gazy jak: dwutlenek węgla, siarkowodór, metan.

Wydobywanie osadów dennych w celu nawożenia pół uprawnych nie jest częstą praktyką, jednakże jest warte popularyzacji.

W Polsce jest wiele zbiorników wodnych, w których zalegają osady denne. Ciągły dopływ nawozów, zmywanej powierzchni gleby oraz opadów atmosferycznych powoduje zmniejszenie ich retencji, czyli możliwości gromadzenia wody. Przeprowadzone badania wykazały, że wartość nawozowa osadów dennych jest porównywalna z gnojowicą, zawiera dużo związków fosforu.

Wydobywanie osadów dennych niesie ze sobą podwójną korzyść, rolnik otrzymuje wartościowy nawóz, a zbiornik wodny jest oczyszczany. Jak wcześniej było wspomniane, zalegające osady denne wydzielają szkodliwe gazy. Usuwając osad zmniejszamy emisję dwutlenku węgla o 50-60% oraz metanu o około 80% do atmosfery.

Na polskim rynku można nabyć specjalne urządzenia przeznaczone do wydobywania osadów dennych, jednym z nich jest odmularka przeciągana. Na załączonym szkicu jest przedstawiony schemat działania tej maszyny.

Warto pamiętać, że w rolnictwie ekologicznym można stosować jedynie te osady, które są produktami ubocznymi gospodarowania zbiornikami słodkowodnymi lub są wydobyte z dawnych terenów słodkowodnych. Jedynie osady pochodzące ze źródeł wolnych od zanieczyszczeń pestycydami, trwałych zanieczyszczeń organicznych i substancji ropopodobnych.

Źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/szukaj/sapropel.html, https://www.lukomet.pl/odmularka-przeciagana-wydobywanie-namulu-p3784, Rozporządzenie Komisji (WE) NR 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE)
Opracowanie: Małgorzata Razminas