wmodr.pl

WMODR >> Informacje branżowe >> Ochrona środowiska i klimatu >> Demonstracje >>

Podsumowanie prowadzonych demonstracji z wykorzystaniem probiotechnologii w roku 2022

Z końcem sezonu wegetacyjnego 2022 roku zostały zakończone pierwsze w naszym województwie demonstracje z użyciem probiotechnologii. Demonstracje były prowadzone w 8 gminach rozmieszczonych w różnych częściach województwa warmińsko-mazurskiego. Gospodarstwa charakteryzowały się różnym profilem produkcji, oraz różnymi klasami gleby. Wszystkie demonstracje były skoncentrowane na produkcji roślinnej. Preparaty były stosowane na następujących uprawach:

  • Gmina Korsze – groch na ziarno - konwersja;
  • Gmina Banie Mazurskie – mieszanka zbożowa - ekologia;
  • Gmina Miłki – trawy na użytkach zielonych – ekologia;
  • Gmina Rozogi – ziemniaki, burak, pomidor (pod osłonami), warzywa, zioła – konwencja;
  • Gmina Elbląg – pszenica orkisz ozima – ekologia;
  • Gmina Miłakowo – pszenica orkisz ozima – ekologia;
  • Gmina Lubawa – rzepak ozimy – konwencja
  • Gmina Orneta – żyto ozime – ekologia

Na uprawach zostały zastosowane dwa środki do produkcji:

EmFarma PlusTM - skład produktu: kultury mateczne żywych mikroorganizmów SCD ProBio Plus® (bakterie fototropowe), ekologiczna melasa z trzciny cukrowej, rewitalizowana, niechlorowana woda, sól, kompleks minerałów.

Według producenta preparat aktywuje procesy próchnicze i zwiększa dostępność składników mineralnych, w tym głównie azotu. Stosowanie preparatu miało za zadanie zoptymalizować rozkład materii organicznej, polepszyć ogólną kondycję gleby, zwiększyć zawartość próchnicy i wody w glebie, przywrócić trudno dostępne składniki do formy dostępnej dla roślin jak również przyspieszyć rozkład pozostałości po pestycydach w glebie.

Alginit - skład produktu: skamieniała biomasa alg i zwietrzałych tufów - naturalnie występująca kopalina. Alginit posiada właściwości magazynowania wody, zawiera składniki organiczne i mineralne (w tym łatwo przyswajalna forma wapnia oraz humus), dzięki którym poprawia potencjał biologiczny gleby. Według dystrybutora stosowanie alginitu wraz z pożytecznymi mikroorganizmami poprawia przyrost masy roślin o 20-30 %, a wzrost plonu o 8-10%. Alginit jest środkiem o powolnym uwalnianiu składników aktywnych.

Na działkach na których były prowadzone demonstracje jak i na polach kontrolnych, były pobierane próby glebowe przed zastosowaniem środków oraz po zakończonym okresie wegetacji. Już po jednym roku stosowania preparatów były widoczne efekty. W większości gospodarstw na polach testowych podniósł się poziom próchnicy średnio o 22 %, oraz odpowiednio poziom węgla organicznego wzrósł średnio o 20 %. Jeżeli zwrócimy uwagę na poziom wapnia w formie dostępnej, to na polu kontrolnym poziom tego pierwiastka wzrósł średnio o 50,00%. Należy dodać, że w danym sezonie nie było stosowane wapnowanie na kontrolowanych polach.

Pozostałe badane parametry przedstawiały się następująco:

 

jednostka

Uśredniony wzrost zawartości na polu testowym w porównaniu do pola kontrolnego

Próchnica

% s.m.

22,82 %

C-organiczny

% s.m.

24,18 %

N ogólny

% s.m.

32,69 %

Formy dostępne

P

mg /kg s.m.

11,49 %

K

mg /kg s.m

42,02 %

Mg

mg /kg s.m

78.26 %

Ca

mg /kg s.m

51,12 %

Formy ogólne

P

mg /kg s.m.

33,23 %

K

mg /kg s.m

24,51 %

Mg

mg /kg s.m

29,81 %

Ca

mg /kg s.m.

81,59 %

            W województwie warmińsko mazurskim planowana jest kontynuacja prowadzonych demonstracji na kolejny rok 2023, w myśl zasady że najlepsze wyniki stosowania preparatów zawierających pożyteczne mikroorganizmy są widoczne min po kilku latach. Dlatego jesteśmy zadowoleni, że już po pierwszym roku stosowania są widoczne efekty. W załączeniu są dostępne pełne metodyki zastosowanych preparatów w poszczególnych gospodarstwach oraz podsumowanie prowadzonych badań z pełnymi wynikami badań prób glebowych. Zachęcamy do zapoznania się z tymi dokumentami.

Źródło: zdjęcia włsne, metody opracowane przez pracowników fimry ProBiotics Polska Sp. z o.o.
Opracowanie: Małgorzata Razminas