W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w dniu 17.10.2024r. odbyła się finałowa gala X edycji konkursu „Pszczelarz Roku 2024”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego. Finał konkursu tradycyjnie poprzedziła konferencja „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój rolnictwa”.
– Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że współpraca między pszczelarzem a rolnikiem jest możliwa, że może układać się bardzo pomyślnie i przynosić wymierne korzyści – powiedział sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas finałowej gali. Wiceminister podkreślił, że zarówno konferencja, jak i konkurs wypisują się w kampanię realizowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Kupuj Świadomie PRODUKT POLSKI.
Celem Konkursu jest promowanie pszczelarstwa, które w Polsce ma wielowiekową tradycję, integrowanie środowiska hodowców pszczół oraz ukazywanie roli pszczelarstwa w rolnictwie i ochronie różnorodności biologicznej. Ponadto konkurs przyczynia się do promocji miodu i innych produktów pszczelich jako żywności prozdrowotnej.
Do udziału w konkursie mogli zgłosić się pszczelarze w następujących trzech kategoriach:
- pszczelarstwo towarowe;
- pszczelarstwo hobbystyczne;
- pszczelarz współpracujący z rolnikiem – o nagrodę w kategorii ubiega się pszczelarz wraz z rolnikiem.
Partnerami Konkursu jest Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych oraz Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka”. Corocznie patronat nad konkursem oraz konferencją obejmują Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Sekretarz stanu Stefan Krajewski wręczył nagrodę Grand Prix X edycji konkursu „Pszczelarz Roku”, którą w tym roku otrzymał Łukasz Waryas z województwa lubuskiego. – Stawiajmy na nasz polski miód – powiedział sekretarz stanu Stefan Krajewski i pogratulował wszystkim laureatom. Zachęcił również pszczelarzy do kontynuowania współpracy z rolnikami i dalszych rozmów o przyszłości polskiego pszczelarstwa.
Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zgłosił do konkursu dziewięciu pszczelarzy z naszego województwa, którzy zostali nagrodzeni w różnych kategoriach.
W kategorii pszczelarstwo hobbystyczne II miejsce zajęła Bożena Dąbrowska z powiatu bartoszyckiego oraz wyróżnienie za miód wielokwiatowy.
Dodatkowe wyróżnienia przyznane przez kapitułę konkursu otrzymali:
Stefan Gajewski z powiatu nowomiejskiego - za miód rzepakowy
Czesław Stanisław Libert z powiatu działdowskiego – za miód wielokwiatowy
To wielkie wyróżnienie, nagrodzenie ich codziennej, ciężkiej pracy.
Ponadto na gali byli obecni byli nasi pszczelarze: Tomasz Wyszyński, Czesław Libert, Jan Suś, Tomasz Kołodziej, Przemysław Kowalewski, Tomasz Wysokiński, Adam Gwardjak. WMODR reprezentował Paweł Mostowicz - II Zastępca Dyrektora WMODR z pracownikami. Obecna również była Laureatka Konkursu Pszczelarz Roku 2023 Katarzyna Maziec.
Z naszego województwa nagrody otrzymali również Marta Kłos - II miejsce kat. pszczelarz współpracujący z rolnikiem i Roman Samulski - III miejsce kat. pszczelarstwo towarowe zgłoszeni przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie.
Za zaangażowanie i wsparcie Konkursu wyróżniona została Agnieszka Wiśniewska - starszy specjalista Działu Technologii Produkcji Rolniczej.
Wszystkim laureatom, wyróżnionym i nominowanym serdecznie gratulujemy! ??