wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Podsumowanie IV Warmińsko–Mazurskich Dni Pola

Data utworzenia: 31-07-2024 ; Data wydarzenia: 04-07-2024

Podsumowanie IV Warmińsko–Mazurskich Dni Pola

IV Warmińsko–Mazurskie Dni Pola trwające od 10 czerwca do 04 lipca 2024 roku, zapisały się w kalendarzu rolniczym jako wydarzenie łączące edukację, doradztwo i rolnictwo. Głównym ich celem było umożliwienie rolnikom porównania w warunkach lokalnych, czyli zbliżonych do występujących w ich gospodarstwach, potencjału odmian roślin uprawnych, systemów ochrony roślin i nawożenia.

Przez cztery tygodnie, codziennie w innym powiecie, w trakcie IV WMDP odwiedziliśmy 46 poletek demonstracyjnych, zlokalizowanych w 27 gminach. Bardzo duża ilość uczestników biorących udział w wydarzeniu to dla nas sygnał, że wydarzenie jest niezwykle ważne i cieszy się dużym zainteresowaniem. Byli to przede wszystkim rolnicy oraz doradcy, naukowcy, a także przedstawiciele firm produkujących dla rolnictwa oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz innych instytucji i organizacji otoczenia rolniczego.

Formuła wydarzenia umożliwiała uczestnikom wysłuchanie prelekcji ekspertów na temat najnowszych badań naukowych w rolnictwie w części teoretycznej. Natomiast podczas  praktycznych  sesji odbywających się na żywo na poletkach uprawowych, uczestnicy mogli się zapoznać z zastosowaną technologią uprawy oraz programem ochrony na założonych demonstracjach.

W tegorocznej edycji wydarzenia wykłady zaprezentowali przedstawiciele nauki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, między innymi jak niezwykle istotne są narzędzia do sygnalizacji agrofagów - w przypadku szkodników konieczne jest również gruntowne zlustrowanie roślin w fazie rozetowej w celu zidentyfikowania zagrożeń. Poprawnie przeprowadzona ochrona roślin jest kluczowa dla skutecznej ochrony upraw. Ważny jest również wybór odpowiedniego terminu zabiegu, temperatura powietrza oraz pH wody do sporządzenia cieczy roboczej. Zwrócono również uwagę, że kluczowym elementem skutecznie zorganizowanej gospodarki paszowej jest osiągnięcie równowagi ekonomicznej pomiędzy produkcją roślinną i zwierzęcą.

Natomiast w czasie spotkań polowych, analizy stanu upraw w warunkach specyficznych dla każdego powiatu naszego województwa przeprowadzili naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mówiono o kluczowych aspektach uprawy roślin rolniczych, a także o występujących agrofagach w uprawach. Eksperci zachęcali również rolników do przystąpienia do Systemu Integrowanej Produkcji roślin, który wiąże się ze zrównoważonym sposobem uprawy. Zwrócono również uwagę na uprawę w warunkach suszy gdzie konkurencja roślin o wodę na jednostkę powierzchni jest niższa, dlatego gęstość siewu powinna być możliwie jak najmniejsza. Bardzo ważną decyzją w cyklu produkcyjnym rośliny jest wybór odmiany, to ona w dużej mierze decyduje o efektach zastosowanych dalej zabiegów technologicznych          

Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w IV Warmińsko–Mazurskich Dniach Pola. Państwa uczestnictwo sprawiło, że wydarzenie było niezwykle udane i pełne inspirujących spotkań. Główny cel IV Warmińsko – Mazurskich Dni Pola czyli tworzenie sieci kontaktów i współpracy, usprawniających transfer wiedzy między nauką a praktyką rolniczą, a także zwrotny przekaz informacji z praktyki do nauki został osiągnięty. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas WMDP pomoże rolnikom podejmować racjonalne decyzje, zwiększając efektywność produkcji i konkurencyjność. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie, które przyczyniło się do sukcesu tego przedsięwzięcia.

Zapraszamy na V Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w 2025 roku!!

 

Opracowanie: Agnieszka Wiśniewska