W powiecie lidzbarskim rozpoczęliśmy IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola od części teoretycznej, podczas której dowiedzieliśmy się, jakie znaczenie mają termin i gęstość siewu w porównaniu do agrotechniki zbóż. Następnie odwiedziliśmy poletka demonstracyjne, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz zastosowaną technologią i programem ochrony pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej.
Mgr inż. Artur Szatkowski podkreślił, że nadmierna ilość wysiewu nasion prowadzi do słabego przewietrzenia łanu, co zwiększa presję ze strony patogenów, ogranicza dostęp do światła, powoduje wyleganie, pogarsza jakość ziarna oraz zwiększa zapotrzebowanie roślin na wodę i składniki pokarmowe, a w konsekwencji podnosi koszty materiału siewnego.
To ostatnie w tym roku spotkanie podczas IV Warmińsko-Mazurskich Dni Pola. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich obecność i zaangażowanie. Wasza aktywność i zainteresowanie są dla nas niezwykle cenne. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenia będą dla Was inspirujące i pomocne w codziennej pracy.
Do zobaczenia na kolejnych edycjach!