wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 03.07.2024 jesteśmy w powiecie braniewskim

Data utworzenia: 03-07-2024 ; Data wydarzenia: 03-07-2024

Trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 03.07.2024 jesteśmy w powiecie braniewskim

W powiecie braniewskim IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy od części teoretycznej, uczestnikom zostały przedstawione czynniki kształtujące opłacalność produkcji roślinnej. Następnie odwiedziliśmy poletka demonstracyjne, gdzie uczestnicy mogli się zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń a także z zastosowaną technologią oraz programem ochrony koniczyny inkarnatki, pszenżyta ozimego, żyta ozimego i pszenicy ozimej.

W dobie niskiej rentowności produkcji roślinnej należy zwrócić szczególną uwagę na najdrobniejsze niuanse dotyczące technologii produkcji, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zysków z uprawy. Prof. dr hab. Renata Marks-Bielska podkreśla, że oprócz plonu i cen uzyskiwanych produktów, istotne są także koszty produkcji, które mają wpływ na opłacalność produkcji rolnej, zwłaszcza roślinnej.

Jesień nie sprzyjała rozwojowi roślin, co można zauważyć po plantacji pszenżyta i żyta. Temperatura, woda oraz dostarczone składniki pokarmowe są kluczowe dla prawidłowego wzrostu roślin. Fosfor i magnez mają wpływ na ich rozrost w okresie jesiennym. Fundamentem prawidłowego odżywiania roślin jest regulacja odczynu gleby - co podkreśla dr hab. Witold Szczepaniak, profesor UPP.


Jutro widzimy się na ostatnich w tym roku Warmińsko-Mazurskich Dniach Pola w powiecie lidzbarskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. Witold Szczepaniak prof. UPP a w części teoretycznej temat „Termin i gęstość siewu a agrotechnika zbóż” zostanie przedstawiony przez mgr inż. Artura Szatkowskiego.   

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Do zobaczenia!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk