wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 02.07.2024 jesteśmy w powiecie elbląskim

Data utworzenia: 02-07-2024 ; Data wydarzenia: 02-07-2024

Trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 02.07.2024 jesteśmy w powiecie elbląskim

W powiecie elbląskim IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy od wizyty na polu gdzie uczestnicy mogli się zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń na poletkach demonstracyjnych a także z zastosowaną technologią oraz programem ochrony pszenicy ozimej, rzepaku ozimego i bobiku ekologicznego.  

Stosowanie zbyt dużych dawek azotu powoduje, że ściany komórkowe roślin są cienkie co ułatwia grzybom penetrację. Na polach gdzie jest stosowane wysokie nawożenie azotowe można zaobserwować gorszą zdrowotność roślin – dr hab. Marta Damszel prof. UWM. W glebie znajdują się mikro i makro elementy, które decydują o poprawie zdrowotności i zimnotrwałości roślin. Dlatego ważne jest regularne badanie zawartości gleby, jej zasobności, ocena tego co zostawiła roślina przedplonowa i dobieranie programu nawożenia.


Jutro widzimy się w powiecie braniewskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. Witold Szczepaniak prof. UPP a w części teoretycznej temat czynników kształtujących opłacalność produkcji roślinnej omówi prof. dr hab. inż. Renata Marks-Bielska.  

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Do zobaczenia!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk