wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 28.06.2024 jesteśmy w powiecie ełckim

Data utworzenia: 28-06-2024 ; Data wydarzenia: 28-06-2024

Trwają IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 28.06.2024 jesteśmy w powiecie ełckim

Dziś IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie ełckim rozpoczęliśmy od wizyty na polach, gdzie uczestnicy mogli się zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń na poletkach demonstracyjnych a także z zastosowaną technologią oraz programem ochrony pszenicy jarej i ozimej oraz żyta ozimego.  

Dr hab. inż. Paweł Bereś prof. IOR-PIB po lustracji pól rolników zwrócił uwagę, że występowanie agrofagów w powiecie ełckim jest bardzo małe. Jest to zapewne skutek prawidłowo wykonanych zabiegów ochrony roślin, doboru odpowiedniej substancji czynnej i właściwego czasu wykonania zabiegu. Profesor Bereś zachęcał rówież rolników do przystąpienia do systemu Integrowanej Produkcji roślin, który wiąże się ze zrównoważonym sposobem uprawy. 

W części teoretycznej dr hab. Arkadiusz Stępień, prof. UWM omówił strategię walki z chwastami. Zwrócił uwagę, że w zbożach jarych występowały typowe chwasty jare, takie jak owies głuchy czy wyczyniec polny, który może występować również w zbożach ozimych.


W poniedziałek widzimy się w powiecie olsztyńskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi dr hab. Marta Damszel, prof. UWM a w części teoretycznej o opłacalności produkcji zbóż  opowie dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Maja Jurczak