wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Mistrzowie krajowi Agroligi 2023 z Warmii i Mazur!!

Data utworzenia: 28-06-2024 ; Data wydarzenia: 07-06-2024

7 czerwca 2024 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu AgroLiga 2023. Konkurs AgroLiga organizowany jest nieprzerwanie od 1993 roku. Jego celem jest wyłanianie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz agroprzedsiębiorców. Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Gospodarzami uroczystej Gali AgroLigi 2023 byli Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą. Podczas uroczystości nagrodzono laureatów 31. edycji konkursu – wyróżnionych zostało 15 rolników oraz 16 przedsiębiorstw.

Polskie rolnictwo, polskie przetwórstwo rolne i spożywcze to obszar, który decyduje w ogromnym stopniu o jednym z sektorów naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe – mówił Andrzej Duda podczas przemówienia. Wskazał, że polscy rolnicy i przedsiębiorcy swoją ciężką pracą przyczyniają się do tego, że nie zabraknie w Polsce dobrej żywności, nawet w sytuacji kryzysu. Prowadzicie Państwo gospodarstwa, przedsiębiorstwa na absolutnie wysokim poziomie – zauważył Prezydent.

 

Andrzej Duda pogratulował Krajowym Mistrzom i Wicemistrzom podczas uroczystości finałowej gali AGROLIGI 2023 - konkursu, który promuje najlepszych rolników i przedsiębiorców rolnych, którzy wyróżniają się na tle konkurencji, pracując nad wyjątkową jakością swych usług i produktów zapewniając nam, konsumentom bezpieczeństwo żywnościowe.

 

Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, iż w tym roku kandydaci zgłoszeni przez nasz Ośrodek zostali MISTRZAMI KRJOWYMI ORAZ WICEMISTRZAMI KRAJOWYMI.

 

w kategorii ROLNICY

WICEMISTRZ KRAJOWY - Katarzyna i Daniel Maliccy, Komalwy, woj. warmińsko–mazurskie

w kategorii FIRMY

MISTRZ KRAJOWY - Tymbark – MWS sp. z o.o. Oddział w Olsztynku

Wicemistrzowie Krajowi- Katarzyna i Daniel Maliccy, Komalwy, powiat olsztyński. Gospodarstwo Katarzyny i Daniela  Malickich położone jest w miejscowości Komalwy. Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie to 370 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla owiec, produkcja roślinna prowadzona jest zarówno w sposób konwencjonalny jak i ekologiczny. Stado liczy 436 szt. maciorek, plenność wynosi 168%, użytkowość rozpłodowa 145%. Uprawiany jest rzepak, pszenica konwencjonalna, pszenica orkisz, trawa nasienna. Od 6 lat cała produkcja jagniąt sprzedawana jest lokalnie (MOL i RHD), ok. 400-500 sztuk rocznie, a od 3 lat prowadzone jest przetwórstwo. Gospodarstwo wyposażone jest w budynki niezbędne do prowadzenie produkcji zwierzęcej oraz nowoczesne maszyny rolnicze, zainstalowane są również panele fotowoltaiczne. Gospodarstwo należy do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.

Mistrzowie Krajowi - Tymbark – MWS Sp.z o.o. Oddział w Olsztynku, powiat olsztyński. Zakład produkcyjny TYMBARK – MWS Sp. z o.o. odział Olsztynek, który prowadzi działalność związaną z szeroko pojętym przetwórstwem owoców i warzyw, zarówno świeżych jak i mrożonych oraz półproduktów owocowych i warzywnych. W firmie Tymbark Oddział w Olsztynku zatrudnionych jest prawie 750 osób a powierzchnia zakładu wynosi około 23 ha. Główną działalnością zakładu jest produkcja soków, koncentratów, napojów, nektarów, aseptycznych przecierów owocowo-warzywnych, musów owocowych i owocowo-warzywnych. Firma Tymbark wchodzi w skład Grupy Maspex. Firma stara się wychodzić poza schematy w myśleniu i działaniu, kreować nowe trendy i wyznaczać nowe kierunki rozwoju. W roku 2022 firma Tymbark zakupiła i przetworzyła 130 000 ton owoców i warzyw.

Serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

Opracowanie: Agnieszka Wiśniewska