wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 19.06.2024 jesteśmy w powiecie nowomiejskim

Data utworzenia: 19-06-2024 ; Data wydarzenia: 19-06-2024

IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 – 19.06.2024 jesteśmy w powiecie nowomiejskim

W powiecie nowomiejskim IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy wizytą na polu gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej.

Opóźnione siewy zbóż w tym sezonie wegetacyjnym przyczyniły się do poprawy zdrowotności roślin – tak twierdzi dr hab. Marta Damszel, profesor UWM. Efekty można zobaczyć na przykładzie mączniaka prawdziwego. W sytuacji, gdy siew odbył się wcześnie i optymalnie, choroba jest bardziej rozpowszechniona, pomimo zastosowania zabiegów T0, które nie były skuteczne z powodu niskiej temperatury.

Dr hab. Arkadiusz Stępień, podczas część teoretycznej, wskazuje, że zachwaszczenie i skład gatunkowy zbiorowiska chwastów zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj uprawianej rośliny, rodzaj roślin przedplonowych, typ gleby, pH gleby oraz system uprawy roli. Istotne są również elementy takie jak poziom agrotechniki, zmianowanie, nawożenie, normy wysiewu oraz konkurencyjność poszczególnych gatunków chwastów czy lokalne warunki klimatyczne. 


Do zobaczenia jutro na polach w powiecie działdowskim! Warsztat polowy demonstracji przeprowadzi prof. dr hab. inż. Bożena Kordan a w części teoretycznej temat owadów zapylających w prawach przedstawi dr hab. Agnieszka Kosewska, prof. UWM.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk