IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie iławskim rozpoczęliśmy od części teoretycznej w czasie której uczestnikom został przedstawiony temat regulacji wzrostu i architektury łanu zbóż - mgr inż. Artur Szatkowski. W trakcie trwania sesji polowej na demonstracjach uczestnicy mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie m.in. pszenżyta ozimego pszenicy ozimej czy rzepaku ozimego.
Podczas części teoretycznej mgr inż. Artur Szatkowski zaznaczał, że celem regulacji łanu w fazie BBCH 30-32 jest m.in. skrócenie i pogrubienie źdźbła, zwiększenie masy korzeni i wyrównanie pędów bocznych. W ostatnich latach ważną kwestią dotyczącą regulacji zbóż jest wykonanie zabiegu po okresie stresu bądź krótko przed jego wystąpieniem. Zimne wiosny i występujące po nich okresy suszy mocno zaburzają rozwój roślin. Planując zabieg zawsze należy to uwzględnić, ponieważ nieco przyspieszony zabieg będzie bardziej korzystny niż wykonanie go w lepszych warunkach, ale po przekroczeniu optymalnej fazy rozwojowej.
Plon roślin zbożowych wynika z liczby ziarniaków na jednostce powierzchni i wypełnienia ziarniaków czyli MTN. Bardzo istotne w zbożach jest utrzymać do końca zdrowy kłos, liść flagowy i podflagowy, ponieważ są to ważne organy decydujące w jakim stopniu składniki zostały zgromadzone w roślinie i będą przemieszczane do ziarniaków – podkreśla dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UPP.
Jutro widzimy się na poletkach w powiecie nowomiejskim. Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi dr hab. Marta Damszel, prof. UWM, a w części teoretycznej temat regulacji zachwaszczenia w zmiennych warunkach agrotechnicznych i pogodowych zostanie przedstawiony przez dr hab. Arkadiusza Stępnia.
Do zobaczenia!