wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 - 17.06.2024 - jesteśmy na polach w powiecie ostródzkim!

Data utworzenia: 17-06-2024 ; Data wydarzenia: 17-06-2024

IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2024 - 17.06.2024 - jesteśmy na polach w powiecie ostródzkim!

IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie ostródzkim rozpoczęliśmy spotkaniem na poletkach demonstracyjnych. Uczestnicy wydarzenia mogli się tam zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń na poletkach demonstracyjnych a także z zastosowaną technologią uprawy oraz programem ochrony.

Podczas demonstracji polowych o kluczowych aspektach uprawy rzepaku ozimego, bobiku i jęczmienia ozimego mówił dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UPP. Profesor podkreślił, że bobik, podobnie jak większość roślin strączkowych, nie toleruje gleb zakwaszonych, a optymalne pH gleby powinno mieścić się w zakresie od 6,5 do 7,2. W przypadku zbyt kwaśnego odczynu gleby, liczba brodawek korzeniowych będzie znacznie mniejsza, co skutkować będzie niższym pobraniem azotu z powietrza. 

Rzepak jest rośliną, która charakteryzuje się świetnymi zdolnościami regeneracyjnymi. W naszym regionie szczególnie istotne jest monitorowanie skrajnych temperatur, ponieważ pąki kwiatowe potrafią wytrzymać nawet -8°C - zauważa profesor Szczepaniak.


Jutro widzimy się na poletkach w powiecie iławskim. Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UPP a w części teoretycznej temat regulacji wzrostu i architektury łanu zbóż  zostanie przedstawiony przez mgr inż. Artura Szatkowskiego.

Pobierz szczegółowy program.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk