wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Badanie ankietowe o zimowych stratach rodzin pszczelich w sezonie 2023/2024

Data utworzenia: 30-04-2024

W imieniu Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie informujemy, że została uruchomiona kolejna edycja badania ankietowego o zimowych stratach rodzin pszczelich w sezonie 2023/2024 prowadzona przez Zespół Pracowni Chorób Owadów Użytkowych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW we współpracy z organizacją COLOSS. Celem ankiety jest zebranie informacji o zimowli pszczół w Polsce i przygotowaniu rodzin do zimy. Zebrane dane pozwalają określić główne przyczyny zimowych strat i tworzyć konkretne zalecenia dla pszczelarzy.

Anonimowa ankieta zawiera podstawowe pytania na temat  rodzin pszczelich, np. w jakim województwie znajduje się pasieka, czy pszczelarz wywozi pszczoły w celu zbierania miodu, z jakich pożytków korzysta. Ważna część ankiety dotyczy liczby rodzin pszczelich, które umarły w trakcie zimy.  Pszczelarz wskazuje także na problemy, które zauważył w pszczelich rodzinach (problem z matką, głód, a może objawy choroby). Dzięki odpowiedziom dowiadujemy się, jakie są przyczyny utraty rodzin pszczelich, a także na jakim poziomie kształtują się one w danym roku. Z danych tych korzystają nie tylko naukowcy zajmujący się chorobami pszczół, ale także np. instytucje zarządzające dopłatami dla sektora pszczelarskiego.

Zachęcamy pszczelarzy do wzięcia udziału w tym niezwykle ważnym badaniu:

  1. W formie on-line poprzez wypełnienie ankiety w wersji elektronicznej https://tiny.pl/dg3gp
  2. W formie papierowej (załącznik) poprzez wypełnienie ręczne i odesłanie na adres uczelni (IMW ul. Ciszewskiego 8, bud. 23, pok. 070, 02-787 Warszawa) lub na adres e-mail ewa_mazur@sggw.edu.pl (w formie skanu, lub zdjęcia).

Badanie trwa do 31 maja br.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do bezpośredniego kontaktu: tel: (22) 5936140, e-mail: ewa_mazur@sggw.edu.pl.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.pszczola.sggw.edu.pl

u COLOSSankieta2024.pdf (298.85 KB, PDF)
Źródło: SGGW
Opracowanie: Rodian Pawłowski