Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie rozpoczyna realizację operacji w zakresie świadczenia usług doradczych z interwencji I.14.2.1 Kompleksowe programy doradcze w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Projekt polega na przekazaniu rolnikom oraz młodym rolnikom sposobów postępowania mających na celu poprawienia wyniku ekonomicznego gospodarstw rolnych, a także zwiększenia przyjazności tych gospodarstw dla środowiska oraz ich adaptacji do zmian klimatycznych. Każda z usług w ramach programu doradczego zostaje wybrana indywidualnie w porozumieniu z rolnikiem lub młodym rolnikiem i pochodzi z gotowego katalogu dostępnych usług doradczych. Stosowanie się do zasad określonych w metodykach doradzania, pozwala doradcom na zachowania wysokich, jednolitych standardów świadczonych usług doradczych.
Wsparcie będzie udzielane na świadczenie usług doradczych dla rolników. Usługi będą realizowane w postaci rocznych, dwuletnich bądź trzyletnich kompleksowych programów doradczych, składających się z co najmniej 2 usług doradczych, odpowiadających na potrzeby gospodarstwa. Świadczenie usług doradczych ma za zadanie przyczynić się do ułatwienia podejmowania decyzji w sprawie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw rolnych, a tym samym poprawy efektywności gospodarowania i efektywności środowiskowej, a przez to przyczynić się do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.
USŁUGI DORADCZE DLA ROLNIKÓW ŚWIADCZONE SĄ CAŁKOWICIE BEZPŁATNIE!
W ramach programów doradczych, realizowane będą następujące usługi:
- Analiza sytuacji produkcyjno-ekonomicznej gospodarstwa rolnego;
- Ekoschematy – systemy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt;
- System integrowanej produkcji roślin;
- Biologiczne metody ochrony;
- Rolnictwo ekologiczne;
- Ocena dostosowania gospodarstwa rolnego do norm i wymogów warunkowości;
- Doradztwo dla młodych rolników – beneficjentów interwencji I.11. PS WPR;
- Rachunkowość w gospodarstwie rolnym, z wykorzystaniem narzędzia lERiGŻ;
- Zarządzanie i planowanie w gospodarstwie rolnym;
- Zobowiązania środowiskowe i klimatyczne, w tym ochrona zasobów genetycznych zwierząt i roślin.