wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Pieczemy Chleb Narodowy!

Data utworzenia: 03-09-2023

Pieczemy Chleb Narodowy!

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie włączając się w tradycję Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze, a w tym szczególnym dla państwowego doradztwa roku - 100-lecia doradztwa rolniczego, podjął inicjatywę wypieku „Chleba Narodowego”.

Idea wypieku „Chleba Narodowego", wspólnego dzieła Polonii i Polaków niezależnie od miejsca ich zamieszkania, to pomysł Damiana Godzińskiego, dyr. W-MODR. Ofiarowany podczas uroczystej Mszy Świętej Dożynkowej w dniu 3 września 2023 r. na Błoniach Jasnogórskich w Częstochowie stał się wyrazem przywiązania do ojczyzny i troski o tradycję, która sprawia, że stanowimy ponad sześćdziesięciomilionową społeczność, z której niemal połowa przebywa na stałe poza granicami macierzy. Jest symbolem kultywowania tradycji i apelem o wskrzeszenie najważniejszych wartości wspólnotowych.

Chleb powstał ze zboża ze wszystkich województw Polski, dzięki włączeniu się do akcji pozostałych Ośrodków Doradztwa z kraju, Polonii oraz partnerów z zagranicy wspierających tę wyjątkową inicjatywę. Sól dostarczyła kopalnia soli w Wieliczce.

Ten chleb to WY, ten chleb to MY!

Dlaczego nazywa się „Narodowy”? Ten wypiek to wspólne dzieło wielu osób. Tym gestem postanowiliśmy przypomnieć o naszych korzeniach i tradycji, o tym co czyni nas wyjątkowymi i buduje naszą tożsamość. 

"Wypieczony z miłości do tradycji i ojczyzny, z mąki zmielonej z ziarna, które dotarło do nas z wielu miejsc, od osób które chcą w ten sposób podkreślić wartość projektów społecznych. Właśnie tym osobom serce roście na widok tak spektakularnych akcji- bo nadaje to znaczenie, podkreśla sens. Celem jest promocja szczytnej idei" — podkreśla Damian Godziński, dyr. WMODR.

Dlaczego właśnie chleb ma nas jednoczyć? Ponieważ w polskiej tradycji odgrywał znaczącą rolę w całym roku obrzędowym i licznych obrzędach rodzinnych, łączy się z religią i wiarą, w wierzeniach ludowych postrzegany jest jako boski artefakt. Ziarnami od ofiarodawców zaopiekowało się gospodarstwo ekologiczne Młyn na Kamieniu z Wapnika, który to przygotował z nich mąkę, natomiast wypieczony został w Piekarni Cukierni Marek Szabelski w Pieckach. Naszą intencją jest, aby Chleb Narodowy stał się symbolem oddania rolnictwu i uhonorowaniem ciężkiej pracy rolników. Nasz chleb nie znika - to długofalowa inicjatywa, która towarzyszyć będzie wielu akcjom charytatywnym

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Dyrektorem Godzińskim, w programie "Opinie" w TVP3 Olsztyn.

KLIKNIJ!

 

Jesteś ciekaw jak powstał nasz chleb?  - OBEJRZYJ!

Opracowanie: Paulina Karaszkiewicz