wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Ostatnie spotkanie w ramach III Warmińsko-Mazurskich Dni Pola - powiat lidzbarski, 06.07.2023

Data utworzenia: 06-07-2023 ; Data wydarzenia: 06-07-2023

Ostatnie spotkanie w ramach III Warmińsko-Mazurskich Dni Pola - powiat lidzbarski, 06.07.2023

W powiecie lidzbarskim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w czasie której uczestnikom został przedstawiony temat znaczenia postępu naukowo-technicznego w uprawie zbóż. W trakcie trwania sesji polowej na demonstracjach uczestnicy mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej.

Podczas sesji teoretycznej prof. dr hab. inż. Marek Marks zaznaczył, że nie ma dziś nowoczesnego, wysoko wydajnego rolnictwa bez wprowadzenia postępu naukowo-technicznego. Postęp ten mocno poprawia wydajność i opłacalność upraw, a produkcja rolna mniej ingeruje w środowisko. Zakres możliwości, z jakich mogą obecnie korzystać rolnicy, jest naprawdę bardzo duży.

Pszenżyto ozime ma stosunkowo duże wymagania dotyczące przedplonu, jest podatny na choroby podstawy źdźbła oraz systemu korzeniowego. Jednym z najlepszych przedplonów dla pszenżyta jest rzepak, co można było zaobserwować na odwiedzanej demonstracji. Uprawa rzepaku zmniejsza ryzyko rozwoju chorób podstawy źdźbła, sporyszu, a także chorób, które powodują grzyby z rodzaju Fusarium – podkreślał ekspert dr hab. inż. Tomasz Piechota, UP w Poznaniu.


To już ostatnie spotkanie na III Warmińsko-Mazurskich Dniach Pola.  Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy za rok. Do zobaczenia!

 

 

 

 

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk