wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Aktualna sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń -DRUGIE WTÓRNE OGNISKO U ŚWIŃ W 2023

Data utworzenia: 30-06-2023

Na podstawie Zawiadomienia Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 29 czerwca, informujemy o potwierdzeniu drugiego w tym roku ogniska ASF w stadach świń w naszym województwie.

Ognisko 2/2023 – w gospodarstwie liczącym 733 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Mieczniki, gmina Banie Mazurskie, powiat gołdapski – na obszarze objętym ograniczeniami III (czerwonym) – wymienionym w części III załącznika I do RWK 2023/594.

Jest to ognisko wtórne do ogniska asf 1/2023 w województwie warmińsko – mazurskim.

Zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w gospodarstwach tych wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, a na obszarach w promieniu 10 km, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia związane z obrotem i przemieszczaniem zwierząt (promień 3 kilometry – obszar zapowietrzony + 7 km – obszar zagrożony).

To już 9 ognisko ASF w stadach świń w tym roku. Z wyjątkiem naszego województwa ASF potwierdzono w gospodarstwach w województwach: wielkopolskim (1 ognisko), dolnośląskim (1 ognisko) oraz lubelskim (4 ogniska).

Zapraszamy do zapozania się z prezentacją Głównego Inspektoratu Weterynarii na temat:  ASF - środki kontroli, bioasekuracja zasady przemieszczania świń

Zintensyfikowanie prac polowych często przyczynia się do nieświadomego zawleczenia choroby do gospodarstwa. W związku z powyższym przypominamy rolnikom i producentom trzody chlewnej o przestrzeganiu zasad Bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

Źródło: WIW Olsztyn
Opracowanie: Rodian Pawłowski