wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Aktualna sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń - PIERWSZE OGNISKO U ŚWIŃ W 2023

Data utworzenia: 27-06-2023

PIERWSZE OGNISKO ASF U ŚWIŃ W 2023 ROKU W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM

Na podstawie Zawiadomienia Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 15 czerwca, informujemy o potwierdzeniu pierwszego w tym roku ogniska ASF w stadach świń w naszym województwie.

Ognisko 1/2023 – w gospodarstwie liczącym 682 szt. świń, zlokalizowanym w miejscowości Mieczniki, gmina Banie Mazurskie, powiat gołdapski – na obszarze objętym ograniczeniami II (różowym) – wymienionym w części II załącznika I do RWK 2023/594.

Zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w gospodarstwach tych wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, a na obszarach w promieniu 10 km, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia związane z obrotem i przemieszczaniem zwierząt (promień 3 kilometry – obszar zapowietrzony + 7 km – obszar zagrożony).

To już 6 ognisko ASF w stadach świń w tym roku. Z wyjątkiem naszego województwa ASF potwierdzono w gospodarstwach w województwach: wielkopolskim (1 ognisko), dolnośląskim (1 ognisko) oraz lubelskim (3 ogniska).

Ponadto informujemy, iż zgodnie z ostatnimi Zawiadomieniami Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w 2023 potwierdzone zostały kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików. Na terenie naszego województwa jak do tej pory potwierdzono 86 przypadków ASF. Powiatami w których od początku roku nie wykryto ASF są: nidzicki, piski, giżycki, kętrzyński, i węgorzewski. W całym kraju w 2023 roku liczba wykrytych ognisk u dzików wynosi już 1794.

Zintensyfikowanie prac polowych często przyczynia się do nieświadomego zawleczenia choroby do gospodarstwa. W związku z powyższym przypominamy rolnikom i producentom trzody chlewnej o przestrzeganiu zasad Bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

Źródło: WIW Olsztyn
Opracowanie: Rodian Pawłowski