wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola – dzisiaj odwiedzamy powiat kętrzyński – 13.06.2023r.

Data utworzenia: 13-06-2023 ; Data wydarzenia: 13-06-2023

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola – dzisiaj odwiedzamy powiat kętrzyński – 13.06.2023r.

W powiecie kętrzyńskim Dni Pola rozpoczęliśmy sesją praktyczną i wizytą na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenicy ozimej. W tym roku powszechnym problemem jest skrzypionka zbożowa, której objawem żerowania w pszenicy oraz innych zbożach są białe podłużne plamy. W ograniczaniu populacji skrzypionek ważny jest właściwy płodozmian, podkreśla mgr inż. Artur Szatkowski, w którym ogranicza się udział roślin zbożowych. W czasie warsztatu polowego uczestnicy oceniali również zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów w rolnictwie ekologicznym.

W trakcie wykładu prof. dr hab. inż. Marek Marks zwrócił szczególną uwagę na funkcję produkcyjną płodozmianu, która jest mierzona wielkością i jakością plonu, jest wynikiem reakcji rośliny następczej na stanowisko pozostawione przez przedplon.


Jutro widzimy się na poletkach w powiecie mrągowskim. Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi mgr inż. Artur Szatkowski, natomiast w części teoretycznej  nowe trendy w produkcji zbóż i roślin paszowych przedstawi dr hab. Stanisław Bielski, prof. UWM. Szczegółowy program znajduje się w załączniku.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Agnieszka Wiśniewska