wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Inauguracja Bitwy Regionów w województwie warmińsko-mazurskim

Data utworzenia: 31-05-2023

Inauguracja Bitwy Regionów w województwie warmińsko-mazurskim

W dniu 28 maja br., w miejscowości Wieliczki, w powiecie oleckim, odbyły się pierwsze eliminacje powiatowe do VIII edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów" w województwie warmińsko-mazurskim.  Do rekordowej rywalizacji stanęło 21 kół z dwóch powiatów – ełckiego i oleckiego. Zwyciężyły „Róże” z Niedźwiedzkich, awansując tym samym do półfinału wojewódzkiego.

Bitwę uatrakcyjniły występy dzieci, zespołów ludowych, chór gospel, pokaz musztry w wykonaniu chorągwi husarskiej, stanowiska służb mundurowych – wojska, policji, straży pożarniczej, urządzenia i animacje dla dzieci oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników festynu. Stoiska pokazowo-doradcze zorganizowały doradztwo rolnicze, mleczarnia, prewencja wypadkowa (KRUS i PIP) oraz nadleśnictwo. Imprezę zakończyła zabawa z zespołem Klezmer.

ZWYCIĘZCY I ELIMNACJI POWIATOWYCH:

I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Róże" w Niedźwiedzkich  za potrawę „Golonka na pierzynce” -  nagroda 2000 zł.

II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Kije i Wianki” w Wólce Kijewskiej  za potrawę „Mazurskie pierogi ze szczupakiem w sosie kurkowym” -  nagroda 1500 zł.

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Sedrankach za „Kartofle faszerowane z boczkiem podwędzanym i sosem grzybowym”  - nagroda 1000 zł.

 

Celem konkursu Bitwa Regionów jest między innymi promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Współorganizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

 

 

 

 

 

Źródło: Źródła fotografii : Gminny Ośrodek Kultury w Wieliczkach, www.olecko.wm.pl
Opracowanie: Marianna Grażyna Kuczyńska