wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Z życia WMODR - maj 2023

Data utworzenia: 27-04-2023

Kampania składania wniosków o płatności za 2023 rok
Do 15 maja ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych. Pracownicy WMODR udzielają doradztwa dotyczącego wymogów, które należy spełnić, by płatności otrzymać, a także w sposób bezpłatny sporządzają dla rolników wnioski o przedmiotowe płatności. Zapraszamy do kontaktu z doradcami terenowymi.

Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie
Zapraszamy osoby w wieku 18-35 lat z województwa warmińsko-mazurskiego prowadzące, bądź zamierzające prowadzić gospodarstwo rolne, do udziału w Olimpiadzie. Etapy powiatowe przeprowadzają Zespoły Doradców w każdym powiecie w okresie od 3 kwietnia do 09 czerwca. Finał wojewódzki odbędzie się w siedzibie WMODR w Olsztynie w dniu 20 czerwca br. Regulamin Olimpiady dostępny jest w siedzibie WMODR oraz w siedzibach ZD.

Konferencja dot. Lokalnych Partnerstw ds. Wody
„Lokalne Partnerstwa ds. Wody w województwie warmińsko-mazurskim – podsumowanie działań i kierunki rozwoju” to tytuł konferencji, która odbędzie się w dniach 25-26.05.2023 r. Celem konferencji jest wzmacnianie współpracy na rzecz racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Koordynatorem wojewódzkim zadania jest dr Paweł Urbanowicz, starszy specjalista DRE, tel. 665 895 606.

Krajowe Dni Pola, 03-05.06.2023 r. w Sielinku koło Opalenicy
Ponad 400 odmian roślin uprawnych, setki zwierząt, nowoczesny oraz historyczny sprzęt rolniczy, występy regionalnych zespołów, rękodzieło, degustacje na stoiskach kół gospodyń wiejskich oraz darmowy wstęp dla każdego chętnego - to wszystko, a nawet wiele więcej, czeka na osoby, które pojawią się w Sielinku, koło Opalenicy, na IV Krajowych Dniach Pola organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 dostępne są na stronie internetowej wydarzenia – www.dnipola2023.pl.

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola 2023
W dniach 12 czerwca-06 lipca br. zapraszamy na 19 powiatowych spotkań polowych. We współpracy z właścicielami gospodarstw demonstracyjnych, naukowcami, przedstawicielami firm produkujących dla rolnictwa, przedstawicielami samorządu terytorialnego oraz innych instytucji i organizacji, których zakres działania obejmuje problematykę rolnictwa i wsi, w ramach powiatu, przeprowadzone zostaną praktyczne sesje na poletkach uprawowych. Będziemy chcieli pokazać i promować, m.in. bioróżnorodność roślin uprawnych oraz odmiany o podwyższonej tolerancji na suszę i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Zapraszamy rolników, naukowców, przedstawicieli firm produkujących dla rolnictwa, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz innych instytucji i organizacji, których zakres działania obejmuje problematykę rolnictwa i wsi, do współpracy z WMODR w zakresie demonstracji roślinnych. Osobą koordynującą działania upowszechnieniowe w Ośrodku jest Agnieszka Sołtysiak, kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej, tel. 665 891 386.

Za nami XIII Wiosenne Targi Ogrodnicze
Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach” są wydarzeniem, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem, tak wystawców, jak i zwiedzających. W tym roku tereny wystawowe WMODR przy ul. Jagiellońskiej 91 odwiedziły tysiące osób dokonujących wiosennych ogrodniczych zakupów. Podczas targów prezentowano rośliny i artykuły szkółkarskie, sadownicze i ogrodnicze, maszyny i urządzenia do produkcji ogrodniczej, wyposażenie i aranżację ogrodów, nawozy i środki ochrony roślin, rękodzieło oraz ofertę instytucji i organizacji rolniczych działających na rzecz rolnictwa, w tym szkół rolniczych. Relacja z targów znajduje się tutaj.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik