wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Podsumowanie seminarium ,,Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”

Data utworzenia: 05-04-2023

Podsumowanie seminarium ,,Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”

W dniu 4 kwietnia 2023 roku w świetlicy wiejskiej w Kukowie (gmina Olecko) odbyło się seminarium pn. ,,Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych” połączone z warsztatami rękodzielniczymi.

Organizatorem wydarzenia był Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, Oddział w Olecku, przy współorganizacji Warmińsko Mazurskiej Izby Rolniczej oraz Pana Krzysztofa Witkowskiego, przedsiębiorcy, właściciela firmy ,,Transport Ciężarowy Krzysztof Witkowski’’.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podczas części wykładowej zaprezentowano temat pt. „Tradycje wielkanocne dawniej i dziś”, który przedstawiła Pani Jadwiga Wasilewska z koła gospodyń wiejskich ,,Sedranianki’’. Zaprezentowano także film pt. „Wykup – chodzenie po allelui”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość z bliska poznać jeden    z obrzędów związanych z tradycją wielkanocną  „Chodzenie z gaikiem’’. Warsztaty rękodzielnicze pod hasłem „Stroiki wielkanocne w stylu eko” poprowadziła Pani Walentyna Lios z koła gospodyń wiejskich „Kukowianki”, która ma bardzo duże doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach.  Wydarzenie uświetnił występ zespołu ludowego ,,Sedranianki’’.

Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie dba o to, by kultywować tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Stara się rozwijać wrażliwość mieszkańców obszarów wiejskich poprzez kształtowanie aktywnej    i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki.

Współorganizatorom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu.

 

 

Opracowanie: Maria Kapuścińska