wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Zostań Rolnikiem Roku regionu Morza Bałtyckiego 2023

Data utworzenia: 21-03-2023

Po raz kolejny w ramach Programu na rzecz Ochrony Ekosystemów Morskich, WWF organizuje konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Konkurs organizowany jest pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Koalicji Żywa Ziemia.

Do konkursu przyjmowane są zgłoszenia od rolników i rolniczek prowadzących gospodarstwa w sposób konwencjonalny albo ekologiczny, z produkcją zwierzęcą lub/i roślinną. Rolnicy biorący udział w konkursie są nagradzani za stosowanie w gospodarstwie praktyk, które redeukują spływ substancji biogennych do wód, zmniejszając tym samym ich zanieczyszczenie. Do praktyk przyjaznych środowisku morskiemu należą m.in.: utrzymanie całorocznej okrywy roślinnej, ochrona struktury gruzełkowatej gleby, międzyplony (w tym z użyciem roślin głęboko korzeniących się i bobowatych), dodawanie materii organicznej do gleby, utrzymywanie stref buforowych, zrównoważone nawożenie w odpowiednim terminie, doglebowe wprowadzanie nawozów naturalnych czy stosowanie obornika w produkcji roślinnej.

Tegoroczna edycja konkursu została już uruchomiona, a przesyłanie formularzy zgłoszeniowych możliwe jest do 23 kwietnia br. za pomocą formularza online, dostępnego na stronie https://www.wwf.pl/rolnik-roku-2023, lub na adres: rolnikroku@wwf.pl albo pocztą tradycyjną na adres Fundacji WWF Polska. W tym roku konkurs realizowany jest jedynie na poziomie krajowym - zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro, nagroda za II miejsce wynosi 500 euro, za III miejsce 300 euro. Laureatów konkursu poznamy latem.

Wszelkie informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: https://www.wwf.pl/rolnik-roku-2023 lub https://zdrowybaltyk.pl/ 

Opracowanie: Joanna Bendyk