wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Krajowe Dni Pola – trzy dni atrakcji z wieloma partnerami 

Data utworzenia: 09-01-2023 ; Data wydarzenia: 03-06-2023

Krajowe Dni Pola – trzy dni atrakcji z wieloma partnerami 

Trzydniowe obchody główne, atrakcje dla rolników, mieszkańców wsi i miast, dorosłych oraz dzieci i młodzieży, patronaty honorowe oraz medialne ze strony najważniejszych instytucji i mediów, współpraca z wieloma partnerami – tak w skrócie będą przedstawiały się Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w dniach 3-5 czerwca 2023 roku w Sielinku, koło Opalenicy.

– Krajowe Dni Pola to wyjątkowa impreza, która przyciągnie do Sielinka środowisko i branżę rolniczą z całej Polski. To zarówno szansa, by na własne oczy i na żywo przekonać się jak wygląda nowoczesne rolnictwo, ale również lepiej poznać tradycje polskiej wsi oraz kulturę Wielkopolski. To dla nas niezwykła szansa, by zaprezentować dokonania Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ale jednocześnie ogromne wyzwanie, któremu chcemy podołać – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Wyjątkowi patroni oraz partnerzy Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

O randze wydarzenia świadczyć może między innymi lista instytucji, które objęły wydarzenie swoim patronatem honorowym. Wśród nich jest przede wszystkim Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. 

Ponadto, Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatami honorowymi:

  • Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego,
  • Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka,
  • Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

– To dla nas zaszczyt, że nasze wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi przez tak znamienite osoby oraz instytucje. Świadczy to zarówno o znaczeniu Krajowych Dni Pola, ale również pokazuje, że jest to wydarzenie o skali nie tylko regionalnej, lecz ogólnopolskiej – mówi Jacek Sommerfeld.

Wsparcie wielu partnerów przy Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023

Ponadto, już teraz Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem medialnym kilkunastu największych mediów regionalnych oraz ogólnopolskich mediów branżowych takich jak: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski i portale Nasze Miasto, Top Agrar, Wieści Rolnicze, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, wydawnictwo APRA, portal Farmer.pl, portal Gospodarz.pl oraz Poradnik Gospodarski.

Chociaż organizatorem Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, to wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia głównych partnerów takich jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

– Bez wsparcia naszych partnerów nie bylibyśmy w stanie sami zorganizować Krajowych Dni Pola w takim formacie, w jakim chcemy. Pomoc ze strony instytucji, z którymi dobrze współpracujemy od lat, jest nieoceniona – mówi Jacek Sommerfeld. 

W imprezie będą, w charakterze partnerów, będzie uczestniczyło także wiele innych instytucji takich jak Centrum Doradztwa Rolniczego, wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza, ale także samorządy takie jak powiat grodziski (oraz gminy Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wielichowo i Granowo) czy powiat nowotomyski (w tym gminy Nowy Tomyśl, Opalenica i Miedzichowo).
Ponadto, Krajowe Dni Pola będą także jednym z elementów obchodów 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypada w 2023 roku.

Trzydniowe obchody główne Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

Główne obchody Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 odbędą się w dniach 3-5 czerwca 2023 roku. Uroczyste otwarcie targów odbędzie się w sobotę, 3 czerwca. Przez cały weekend odwiedzający będą mogli zapoznać się z odmianami uprawianymi na poletkach demonstracyjnych WODR, zobaczyć najnowszą ofertę firm związanych z branżą rolniczą oraz przekonać się o innowacjach wykorzystywanych w rolnictwie.

Nieodłącznym elementem targów w Sielinku jest również wystawa zwierząt hodowlanych. Podobnie będzie na Krajowych Dniach Pola. Nie zabraknie także ludowej kultury i tradycji, stoisk kół gospodyń wiejskich oraz występów rozmaitych zespołów muzycznych.

Cały teren wydarzenia podzielony będzie na kilka stref tematycznych:

  • Strefa poletek demonstracyjnych,
  • Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych,
  • Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych,
  • Strefa Innowacje i nauka praktyce,
  • Strefa rozwoju obszarów wiejskich,
  • Strefa ogrodnicza,
  • Strefa energii dla rolnictwa.

Do tego dochodzą jeszcze między innymi inne elementy takie jak aleja pszczelarska, aleja targowa czy aleja poświęcona wielkopolskim samorządom. 

– Zależy nam na tym, by poprzez utworzenie różnorodnych stref tematycznych, zaprezentować odwiedzającym różnorodną tematykę oraz bogatą ofertę tak, by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie – wyjaśnia dyrektor Jacek Sommerfeld.

Dzień dla uczniów na Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023

Specjalnym dniem będzie poniedziałek, 5 czerwca, który zostanie w całości poświęcony uczniom szkół związanych z rolnictwem. Będzie to okazja dla uczniów, by w praktyce przekonać się, jak może wyglądać nowoczesne rolnictwo i wziąć udział w specjalnie przygotowanych lekcjach polowych.

– Młode pokolenie jest naszą przyszłością, dlatego udział uczniów w takich wydarzeniach jest bardzo cenny – nie ma wątpliwości Jacek Sommerfeld.

Obchodom głównym Krajowych Dni Pola będą towarzyszyły rozmaite imprezy w całej Polsce, które będą się odbywały od kwietnia do października. Ponadto, tuż przed obchodami głównymi, 1 oraz 2 czerwca, odbędą się pokazy polowe w Słupi Wielkiej oraz Winnej Górze.

Opracowanie: Mirosław Fesnak