wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Komisarz ds. rolnictwa UE, Janusz Wojciechowski podczas XXVIII Jesiennych Targów Rolniczych "Wszystko dla rolnictwa"

Data utworzenia: 06-09-2022

„To dla mnie inspirujące wydarzenie być tutaj na tym wielkim święcie rolniczym jakie się odbywa w Gryźlinach o znaczeniu nie tylko dla Warmii i Mazur ale dla całej Polski.”

 Komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski był gościem honorowym XXVIII Jesiennych Targów Rolniczych „Wszystko dla rolnictwa”, Warmińsko-Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Forum Innowacji.  Gość zwiedził teren wystawy targów oraz uczestniczył w Wystawie Zwierząt Hodowlanych. „Jestem po raz pierwszy na takich targach w waszym województwie i jestem pozytywnie zaskoczony ofertą, jaką przygotowaliście rolnikom (…)”.

W niedzielę, Komisarz swoim wystąpieniem w temacie: Perspektywa rozwoju sektora rolno-spożywczego w kontekście reformy i wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej”,  otworzył IV Forum Innowacji podczas, którego przekazał cenne wnioski i informacje z punktu widzenia  rozwoju polskiego rolnictwa.

Polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27 został przez Komisję Europejską zaakceptowany, jako jeden z pierwszych - to kluczowa informacja, którą podczas spotkania usłyszeli uczestnicy dwudniowej konferencji Forum Innowacji.

„Dopiero siedem krajów ma zatwierdzone plany, wśród których jest Polska. Pozostałe kraje nie mają jeszcze ich gotowych, a ich rolnicy nie wiedzą, co ich czeka, bo później złożyli swoje projekty i jest tam więcej wątpliwości. Polska jest w pierwszej grupie krajów”, poinformował Janusz Wojciechowski.

Komisarz podziękował również rolnikom za ich pracę i wytrwałość w tych ciężkich czasach, „Na rolników można zawsze liczyć (…), rolnicy żywią nas i bronią” oraz zadeklarował pomoc                i wsparcie, jako rzecznik branży w Unii Europejskiej.

Uczestnicy IV Forum Innowacji mieli wyjątkową okazję do podjęcia rozmowy z Januszem Wojciechowskim, który większość swego czasu poświęcił odpowiadając na pytania, nurtujące naszych gości.

XXVIII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” wraz z wydarzeniami towarzyszącymi odbyły się na Lądowisku w Gryźlinach, 3-4.09.

Opracowanie: Paulina Karaszkiewicz