W powiecie bartoszyckim II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy sesją teoretyczną, w której uczestnikom przedstawiony został temat ochrony zbóż przed patogenami - dr hab. Marta Damszel – UWM w Olsztynie. W trakcie trwania sesji polowej na poletkach demonstracyjnych uczestnicy zapoznali się z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz z czynnikami plonotwórczymi w uprawie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego.
Podczas prelekcji dr hab. Marta Damszel zwróciła uwagę na działania adaptacyjne jako wytyczne koncepcji zielonego ładu w rolnictwie, a w szczególności wykorzystanie biologicznych i biotechnicznych środków ochrony roślin jako wsparcia dla metod chemicznych.
Analiza ekspercka przeprowadzona na poletkach demonstracyjnych przez dr hab. inż. Pawła Beresia, prof. IOR-PIB, wykazała, że coraz większe zagrożenie na plantacjach stanowią pryszczarki, które mogą prowadzić do znacznego obniżenia plonu. Profesor Bereś poradził, że jeśli na plantacji zauważymy przebarwiający się kłosek należy go rozdzielić i sprawdzić czy w środku nie żerują białawe larwy pryszczarka. Monitoring plantacji pozwoli na ograniczenie strat powodowanych przez tego szkodnika.
Jutro widzimy się w powiecie kętrzyńskim! W części teoretycznej temat integrowanej produkcji rzepaku i pszenicy przedstawi dr hab. inż. Arkadiusz Stępień – UWM Olsztyn a dr hab. inż. Paweł Bereś prof. IOR-PIB przeprowadzi analizę ekspercką na poletkach demonstracyjnych.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!