II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie giżyckim rozpoczęliśmy sesją praktyczną i wizytą na poletkach demonstracyjnych, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli się zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń oraz z czynnikami plonotwórczymi pszenicy ozimej i żyta ozimego. Po wizycie na poletkach demonstracyjnych, w siedzibie Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, odbył się pokaz maszyn rolniczych.
W czasie wizyty na poletkach ekspert dr hab. Jerzy Grabiński podkreślał zalety uprawy bezorkowej. Uproszczenia w uprawie roli są rzeczą przyszłościową i potrzebną. Do zalet tego systemu można zaliczyć przede wszystkim lepsze zatrzymywanie wody, ponieważ przy braku odwracania gleby nie zachodzi zjawisko przesuszania, jak i wietrzenia gleby.
Mgr inż. Artur Szatkowski w czasie części teoretycznej podkreślał jak ważne jest, dla uzyskania optymalnego plonu, wiosenne nawożenie azotem. Przy czym podział wiosennego nawożenia azotem na trzy dawki najkorzystniej wpływa na jakość ziarna. Wspomagająco, w warunkach stresowych, możemy zastosować nawożenie dolistne.
Widzimy się jutro na polach w powiecie piskim! Dr hab. Jerzy Grabiński prof. IUNG-PIB przeprowadzi analizę ekspercką na poletkach demonstracyjnych, a w części teoretycznej kryteria doboru odmian zbóż przedstawi mgr inż. Artur Szatkowski.
Szczegółowy program znajduje się w załączniku. Serdecznie zapraszamy!