wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

W powiecie iławskim rozpoczęliśmy II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola

Data utworzenia: 06-06-2022 ; Data wydarzenia: 06-06-2022

W powiecie iławskim rozpoczęliśmy II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola

II Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęliśmy spotkaniem na poletkach demonstracyjnych w powiecie iławskim. Uczestnicy wydarzenia mogą się tam zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń na poletkach demonstracyjnych a także z zastosowaną technologią oraz programem ochrony.

W czasie wizyty na polu ekspert prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski zwrócił uwagę jak ważny jest prawidłowy dobór odmiany - właściwa odmiana jest czynnikiem plonotwórczym, kształtującym plon nawet w 30%.

Na polach występuje presja chorób grzybowych. W zbożach ozimych w powiecie iławskim zaobserwowane objawy zapowiadają rdzę żółtą, brunatną plamistość liści, łamliwość źdźbła zbóż i traw oraz fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. W jęczmieniu obserwuje się dużo objawów rynchosporiozy i plamistości siatkowej.

Dr hab. Marta Damszel podpowiada, że zabieg fungicydowy w celu ochrony liścia flagowego i podflagowego, na plantacjach gdzie kłos jest ściśnięty w pochwie liściowej, można opóźnić a tym samym ochronić kłos z pominięciem zabiegu T3. W przypadku odmian, które są bardzo podatne na rdzawnikowce skuteczną substancją jest Solatenol, a w przypadku odmian które nie wykazują takiej podatności wystarczą substancje, które zawierają triazole, morfoliny. Pani doktor zauważyła, że objawy mączniaka widoczne są już w plantacjach w niższych partiach łanu ale będzie się on rozprzestrzeniał aż do kłosa.

Aktualne problemy ochrony zbóż przed patogenami zostały szczegółowo omówione podczas części teoretycznej wydarzenia.


Widzimy się jutro na poletkach w powiecie nowomiejskim. Analizę ekspercką poletek demonstracyjnych przeprowadzi prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski a temat regulacji wzrostu i architektury łanu zbóż zostanie przedstawiony przez mgr inż. Artura Szatkowskiego. Szczegółowy program znajduje się w załączniku.
Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Sylwia Walesieniuk