WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Kalendarium ogrodnika – wrzesień

Data utworzenia: 02-09-2021

Kalendarium ogrodnika – wrzesień

Powoli żegnamy lato i zaczynamy jesienne porządki w ogrodzie.

- pora na sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną. Najpierw sadzimy narcyzy, szachownice, od połowy miesiąca także cebulice i krokusy oraz hiacynty i tulipany. Cebule sadzimy na głębokość ich 3-krotnej wysokości.

- wrzesień to czas na wykopanie części podziemnych dalii, pacioreczników, mieczyków oraz begonii bulwiastych. Przed umieszczeniem w ażurowym pojemniku bulwy należy oczyścić, delikatnie podsuszyć i przysypać lekkim podłożem.

- drzewa i krzewy z odkrytą bryłą korzeniową sadzimy przez cały miesiąc. Zaczynamy od gatunków, które nie zrzucają liści na zimę.

- to dobry czas na dzielenie bylin i krzewinek kwitnących wiosną, np. barwinków, fiołków czy pierzastych goździków.

- zaczynają dojrzewać jesienne i zimowe odmiany jabłoni i gruszy. Do przechowywania wybieramy te z pierwszych zbiorów , średniej wielkości, jędrne, bez uszkodzeń i nie poobijane. Gruszki odmian jesiennych i zimowych są smaczniejsze jeśli poleżą przez kilkanaście dni w niskiej temperaturze. Pomieszczenie do przechowywania powinno mieć względnie stałą temperaturę, z dobrym wietrzeniem.

- początek września to też doskonały czas na sadzenie truskawek. Sadzonki można pobrać z roślin owocujących ale bezpieczniej kupić je ze sprawdzonego źródła. Przy sadzeniu serce powinno być widoczne, jeśli posadzimy zbyt głęboko sadzonka zgnije a jeśli zbyt płytko – zaschnie.

- szukamy gniazd bawełnicy korówki, która tworzy kolonie na jabłoniach. Zimują larwy ukryte u podstawy pnia. Usuwanie i niszczenie odrostów korzeniowych oraz fragmentów kory z koloniami pozwala zmniejszyć liczebność szkodnika.

- założenie opasek z papieru falistego na dolną część pnia śliwy pozwoli wyłapać wychodzące z owoców i schodzące na zimowanie gąsienice owocówki śliwkóweczki. Po kilku tygodniach opaski należy zdjąć, zniszczyć larwy a uwolnić organizmy pożyteczne.

- pod koniec miesiąca można przygotować pułapkę na turkucia podjadka: w miejscach gdzie uszkodził najwięcej roślin wykopujemy doły głębokości 30-40 cm i wypełniamy je końskim nawozem. Przysypujemy ziemią i oznaczamy palikiem. Późną jesienią lub wiosną należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione wcześniej szkodniki.

- kończą się zbiory warzyw ciepłolubnych: ogórków, cukinii, pomidorów i papryki. Zbieramy też cebulę do przechowywania a pod koniec miesiąca zaczynamy wykopywać buraki, marchew i seler.

- do połowy miesiąca możemy wysiewać szpinak i roszponkę a pod osłonami rzodkiewkę i warzywa liściowe.

 

Opracowanie: Maja Jurczak