WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Sytuacja ASF w naszym województwie – kolejne ogniska w 2020 roku!

Data utworzenia: 01-09-2020

Nowe ogniska ASF – kolejne ognisko w 2020 roku!

Zgodnie z Zawiadomieniem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 25 sierpnia 2020 roku, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostało potwierdzone kolejne ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń.

  • Ognisko 2020/7 –  stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano  151 sztuk świń,

Ognisko te zlokalizowane zostało w miejscowości Klewki, w gminie Purda, w powiecie olsztyńskim. Ogniska zgodnie z częścią II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE wystąpiło na obszarze objętym ograniczeniami (czerwonym).

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, które są określane w poszczególnych Rozporządzeniach w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

  • likwidacja zwierząt oraz ich utylizacja,
  • przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby,
  • przeprowadzenie kontroli gospodarstw (wraz z pobieraniem próbek do badań laboratoryjnych),
  • wydzielenie na terenach wokół ogniska obszarów zapowietrzonego (3km) i zagrożonego (7km),

Od początku 2020 roku na terenie Polski potwierdzono 75 ognisk ASF, z czego 7 w naszym województwie. Od początku epidemii natomiast na terenie województwa warmińsko-mazurskiego stwierdzono już 41 ognisk ASF.

Nowe przypadki ASF

Zgodnie z ostatnimi Zawiadomieniami Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii potwierdzone zostały kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim.

Na terenie naszego województwa potwierdzono 25 nowych przypadków ASF u dzików.

Przypadki te występowały na terenach powiatów:

  • ostródzkiego (9),
  • M. Olsztyn (9),
  • olsztyńskiego (7).

Łącznie od początku roku w naszym województwie wykryto już 1121 przypadków ASF u dzików, w całym kraju liczba wykrytych przypadków wynosi już 3078.

Uważajmy – zbliżające się jesienne prace polowe znacznie zwiększają ryzyko przeniesienia wirusa ASF do naszych gospodarstw!!!

W związku z powyższym przypominamy rolnikom i producentom trzody chlewnej o przestrzeganiu zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach!

 

Opracowanie: Rodian Pawłowski