WMODR >> Aktualności >> Informacje >>

Trudna sytuacja na rynku bydła

Data utworzenia: 19-03-2020

Trudna sytuacja na rynku bydła

Wraz z rozszerzającą się epidemią koronawirusa, pogarsza się sytuacja na rynku skupu bydła, problemem stają się nie tylko spadające ceny, ale również brak lub utrudnione możliwości odbioru sztuk z gospodarstwa.

Ceny bydła w skupie spadają w zawrotnym tempie, co nie ma żadnego przełożenia na ostateczną cenę sprzedaży mięsa dla konsumenta, ta staje się relatywnie coraz wyższa.

Ograniczony handel z krajami Unii Europejskiej, w tym odcięcie od rynku włoskiego, największego odbiorcy polskiej wołowiny, wymusza od zakładów limity dni uboju bydła, a co za tym idzie również pośrednicy zdecydowanie rzadziej wyjeżdżają w teren.

Jak podkreślają eksperci, ceny w rozliczeniu na wbc spadły nawet o 1 zł za kilogram, a sytuacja niestety może się jeszcze pogorszyć.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż obecna sytuacja epidemiologiczna w Europie, stwarza znaczne ograniczenia w przekraczaniu granic, istnieją obawy o zdrowie przewoźników i pracowników zaangażowanych bezpośrednio przy przygotowaniu załadunku na eksport.

Co oznacza zaistniała sytuacja bezpośrednio dla hodowcy?

Zaleca się rolnikom, o ile to możliwe, wstrzymanie sprzedaży i przeczekanie tego trudnego okresu. Należy dodać, iż organizacje rolnicze wnioskują do Prezesa Rady Ministrów o niezwłoczny skup interwencyjny bydła mięsnego, co przywróciłoby równowagę na rynku i ustabilizowało ceny.

Opracowanie: Dorota Michniewicz