wmodr.pl

Ogród leczy, uczy, cieszy

Ogród leczy, uczy, cieszy

Natura, świeże powietrze i promienie słoneczne od dawna uważane są za niezbędne składniki potrzebne do zdrowego trybu życia. Przekonanie, że ogrody wywierają dobroczynny wpływ na zdrowie, istnieje od wielu setek lat i pojawia się w różnych kulturach, a obecnie poparte jest wieloma badaniami naukowymi z dziedziny medycyny i psychologii.

Współcześnie liczne badania naukowe potwierdzają, że wprowadzanie ogrodów terapeutycznych i leczniczych jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na jakość i długość życia człowieka.

Ogrody są symbolem kultury regionu i wyróżnikiem poziomu estetyki danego miejsca. Dostarczają  również duchowej satysfakcji oraz relaksu wszystkim którzy z nich korzystają. Wyniki obserwacji dowodzą, że kontakt z przyrodą, nawet poprzez jej bierną obserwację, znacznie obniża poziom stresu, poprawia samopoczucie, zwiększa kreatywność. Ogród to skarbnica doświadczeń zmysłowych sprzyjających pobudzeniu zmysłów wpływających kojąco na układ nerwowy. Wiele osób będących pod wpływem głębokiego stresu z powodu niepokoju, smutku czy złości, nieświadomie wybiera naturalne środowisko, by odnaleźć wyciszenie i spokój.

Współcześni ludzie poszukują rozrywki na łonie natury. Szukają miejsc gdzie mogą odpocząć i zrelaksować się całą rodziną. Chcą spędzić wolny czas w sposób zdrowy i sensowny. Możliwość odwiedzenia ogrodu poznania roślin, obcowania z przyrodą spełnia te oczekiwania.

Opracowanie: SW