wmodr.pl

Żywienie w profilaktyce Chorób Cywilizacyjnych

Żywienie w profilaktyce Chorób Cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne to szerzące się globalnie, powszechnie znane schorzenia związane z ujemnymi następstwami życia w krajach wysoko rozwiniętych. Cechą charakterystyczną tych chorób jest to, że częstotliwość ich występowania jest ściśle zależna od stopnia rozwoju cywilizacyjnego. Im bardziej uprzemysłowione i zamożne społeczeństwo tym częstsze występowanie tego rodzaju schorzeń.

Dieta może odgrywać kluczową rolę w profilaktyce większości chorób cywilizacyjnych. Prawidłowo zbilansowana, pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i składniki minerale. Spożywana żywność powinna dostarczać określoną wartość energetyczną i odżywczą, dostosowaną do masy ciała, płci, wieku, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej oraz rodzaju wykonywanej pracy. Również właściwa ilość wypijanej wody ma ogromne znaczenie. Woda w organizmie człowieka odpowiada za termoregulację, prawidłową przemianę materii, a także transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych.
Optymalna dieta z punktu widzenia chorób cywilizacyjnych może mieć znaczenie w utrzymaniu odpowiedniej kondycji organizmu, prewencji, a także w łagodzeniu dolegliwości i objawów związanych z chorobami cywilizacyjnymi.

u ulotka A5.pdf (1.88 MB, PDF)
Opracowanie: SW