wmodr.pl

Możliwości wykorzystania surowców zielarskich w pozażywnościowej działalności gospodarczej

Możliwości wykorzystania surowców zielarskich w pozażywnościowej działalności gospodarczej

Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w produkcji ziół w Europie. W kraju ziołami zajmuje się ok. 20 tys. gospodarstw rolnych. Statystyczna uprawa ma od 0,5 do 2,5 ha, ale są i większe liczące 6-10 ha. Na rynki zachodnie trafia ok. 80 proc surowca zielarskiego.
Produkcja ziół to dziedzina perspektywiczna, co sprawia, że zainteresowanie ziołolecznictwem jest coraz większe. Wynika to między innymi z mody na zdrowy i ekologiczny styl życia, a także przekonanie, że rośliny zielarskie pozwalają długo zachować sprawność i dobre samopoczucie. Ludzie coraz chętniej sięgają po leki ziołowe także ze względu na to, że są tańsze od leków syntetycznych.
Analiza rynku leków roślinnych wskazuje, że około 80% ludności na świecie korzysta z terapii opartych na roślinach leczniczych. Polska zajmuje pod tym względem drugie miejsce w Europie. Zapotrzebowanie na leki ziołowe rośnie nie tylko wśród osób starszych, ale i młodych, które częściej niż kiedyś zapadają na choroby cywilizacyjne (choroby serca, układu krążenia, nerwowego czy trawiennego). Preparaty ziołowe mają właściwości osłonowe, regulują przemianę materii, zmniejszają podatność na stres, wzmacniają system immunologiczny, niwelują negatywny wpływ substancji toksycznych.

Opracowanie: SW