wmodr.pl

WMODR >> Wydawnictwa >> Broszury i ulotki >> Ekonomika >>

Wykorzystanie programów komputerowych w zarządzaniu gospodarstwem rolnym – aplikacja do szacowania suszy

Wykorzystanie programów komputerowych w zarządzaniu gospodarstwem rolnym – aplikacja do szacowania suszy

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu jest nieodzownym elementem życia, większość rolników posiada komputer i telefon z dostępem do Internetu, który zyskał wśród rolników na znaczeniu. Coraz więcej z nich wykorzystuje te urządzenia do zarządzania gospodarstwem rolnym oraz chętniej korzystają z nowych technologii oraz aplikacji mobilnych. Obecnie do wielu dziedzin życia wchodzi komputeryzacja, również rolnictwo nie pozostaje w tyle. Komputery dostępne są w nowoczesnych gospodarstwach rolnych, w halach udojowych, zarządzają również żywieniem zwierząt, maszyny rolnicze również są coraz doskonalsze, ciągniki rolnicze wyposażone w GPS i specjalne oprogramowanie służące do obsługi roli.

Trend komputeryzacji w rolnictwie stale wzrasta, a dzięki coraz tańszym i bardziej dostępnym urządzeniom stanie się jeszcze bardziej powszechny niż dotychczas zwłaszcza wśród młodych rolników, dla których obsługa komputera nie stanowi żadnego problemu. Z pomocą przychodzą im również profesjonalne portale m.in. www.agrorynek.warmiamazury.net, www.agroturystyka.warmiamzury.net, www.oze.warmiamazury.net, które oferują aktualne informacje, porady, możliwość dodawania ogłoszeń czy uczestniczenia w forach dyskusyjnych. Coraz częściej właściciele gospodarstw i firm produkcyjnych sięgają po specjalistyczne programy, stworzone z myślą o rolnictwie. Korzystanie z programów komputerowych w branży rolniczej w zależności od firmy jest darmowe dla wybranych modułów, częściowo odpłatne za dostęp do wybranych funkcjonalności lub odpłatne w formie miesięcznego lub rocznego abonamentu (licencji).

Oprogramowanie dla rolnictwa pomaga w zarządzaniu gospodarstwem, ułatwia pracę i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Istotnym elementem pracy takich programów jest łatwość ich obsługi, dzięki czemu nie jest potrzebne przygotowanie informatyczne, a jedynie podstawowa wiedza z zakresu obsługi komputera. Wdrażanie technologii informatycznych jest uzasadnione ekonomicznie w gospodarstwach o większej skali produkcji. O ich wdrożeniu przeważnie decydują skłonności rolnika do wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań. Wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych z pewnością przyczynia się do poprawy warunków gospodarowania. Większość zdarzeń, które zachodzą w gospodarstwie jest rejestrowanych w czasie rzeczywistym lub po zakończeniu działań agrotechnicznych. Broszura zawiera przegląd programów do zarządzania gospodarstwem rolnym w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz przedstawia na czym polega aplikacja suszowa. Zebrane zostały informacje na temat funkcjonalności poszczególnych programów oraz przedstawiono zasady dostępu i warunki korzystania z oprogramowania.

Opracowanie: SW