wmodr.pl

WMODR >> Informacje branżowe >> Ochrona środowiska i klimatu >> Demonstracje >>

Podsumowanie seminarium „Zastosowanie probiotechnologii w rolnictwie”

Probiotechnologia to sposób wytwarzania i korzystania z kompozycji pożytecznych mikroorganizmów, ich metabolitów i innych naturalnych komponentów w rolnictwie i ochronie środowiska. Probiotechnologia znajduje zastosowanie w uprawie roślin do użyźniania gleby i polepszania rozkładu resztek pożniwnych, w chowie zwierząt do poprawy jakości ściółki i redukcji odorów w pomieszczeniach gospodarskich, w gospodarce komunalnej do utylizacji ścieków i odpadów oraz w rewitalizacji środowiska do oczyszczania wód i fitoremediacji gleb. (Encyklopedia Ekologiczno-Rolnicza)

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach bez zastosowania środków ochrony niemożliwa jest produkcja roślinna/zwierzęca na masową skalę, czy też gospodarowania na niewielkich powierzchniach. Od kilkunastu lat na rynku pojawiają się preparaty bazujące na biotechnologii, w tym np.:

  • EM (efektywne mikroorganizmy),

  • szczepionki bakteryjne,

  • biologiczne stymulatory wzrostu i rozwoju roślin,

  • ulepszacze glebowe,

  • nawozy zawierając krzem,

  • tytan,

  • mangan ograniczające stresowe czynniki środowiska.

Okazuje się, że stosowanie w tych działach biologicznych preparatów przynosi pozytywne i często bardzo zaskakujące efekty. Producenci rolni coraz częściej obserwują na swoich polach czy w obiektach inwentarskich malejącą skuteczność działania klasycznych środków ochrony. Co gorsza z roku na rok maleje też liczba substancji czynnych dopuszczonych do powszechnego użytkowania. Czy zatem rolnictwu grozi zapaść? Niekoniecznie.

Popularyzacji nowoczesnego systemu wspierania rolnictwa poprzez zastosowanie probiotechnologii poświęcone było seminarium, które odbyło się w Kuźni Społecznej w Olsztynie, dnia 23 października br. Organizatorami seminarium był Warmińsko–Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie we współpracy z firmą ProBiotics Polska Sp. z o.o.

Formalnego otwarcia seminarium w imieniu Pana Damiana Godzińskiego, Dyrektora WMODR dokonała Pani Urszula Anculewicz, kierownik Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska WMODR, która przybliżyła obszar i tematykę dwuletniej współpracy pomiędzy Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie a firmą ProBiotics Polska Sp. z o.o.

Pan Sławomir Gacka, Prezes Zarządu ProBiotics Polska sp. z o.o., podczas swojego panelu pn. „Probiotechnologia – nowoczesne rolnictwo szyte na miarę”, wyjaśnił jak ważnym aspektem w dzisiejszym rolnictwie jest biologizacja czyli probiotechnologiia oraz jakie są korzyści i możliwości wynikające z ograniczania klasycznych środków ochrony stosowanych w produkcji roślinnej i chowie zwierząt. 

Potwierdzeniem tego były kolejne prezentacje i wypowiedzi zaproszonych prelegentów. 

Licencjonowani Doradcy Probiotechnologii Pani Wioletta Mysiewicz i Pan Paweł Kuliński, rolnicy praktycy, zaprezentowali skuteczne metody stosowania pożytecznych mikroorganizmów w kontekście ograniczania kosztów uprawy gleby i prac przygotowawczych na następny sezon.

Seminarium było również podsumowaniem współpracy pomiędzy Ośrodkiem, firmą Probiotics Sp. z o.o. a także 8 rolników z województwa warmińsko-mazurskiego, u których zostały założone demonstracje:

  • Gmina Korsze – groch na ziarno - konwersja;

  • Gmina Banie Mazurskie – mieszanka zbożowa - ekologia;

  • Gmina Miłki – trawy na użytkach zielonych – ekologia;

  • Gmina Rozogi – ziemniaki, burak, pomidor (pod osłonami), warzywa, zioła – konwencja;

  • Gmina Elbląg – pszenica orkisz ozima – ekologia;

  • Gmina Miłakowo – pszenica orkisz ozima – ekologia;

  • Gmina Lubawa – rzepak ozimy – konwencja

  • Gmina Orneta – żyto ozime – ekologia.

Panel podsumowujący przeprowadził Pan Jacek Lasmanowicz, Regionalny Dyrektor Sprzedaży ProBiotics Polska sp. z o.o. Przedstawione zostały dobre praktyki rolnicze służące zwiększeniu poziomu żyzności gleb bądź też ograniczeniu jej degradacji przy zastosowaniu probiotechnologii wykorzystującej pożyteczne mikroorganizmy.

Natomiast podsumowaniem wymiernych wyników i licznych przykładów osiągniętych na szczeblu krajowym w 2023 r. zastosowania  probiotechnologii w uprawach przedstawiły Pani Barbara Wójcik i Pani Wioletta Mysiewicz, Licencjonowani Doradcy Probiotechnologii.

Wiele pozytywnych przykładów stosowania nowoczesnych technologii w gospodarstwie przedstawił Pan Bartłomiej Piskorski, rolnik z województwa kujawsko – pomorskiego podczas panelu pn. „Mechaniczne odchwaszczanie upraw – praktyczny przewodnik”. W obecnej chwili zarządca 33,5 ha. Na gospodarowanych polach można zobaczyć dość nietypowe gatunki: len, czarnuszkę ostropest plamisty czy lniankę. Dodatkowo wysiewane są pszenica orkisz, soja i łubin. Prezentacja zobrazowała, że coraz więcej gospodarstw ekologicznych, nastawionych na rozwój, będzie musiało korzystać z takich nowoczesnych maszyn. Na przykładzie prezentowanego gospodarstwa można było zapoznać się jak wygląda strategia „od pola do stołu” jak i również poznać innowacyjne metody kontroli chwastów.  Pan Bartłomiej jest pomysłodawcą projektu  pn. Organic Center zajmującej się promowaniem i sprzedażą profesjonalnego sprzętu  do odchwaszczania upraw.

Panel dyskusyjny z udziałem  rolników z województwa warmińsko-mazurskiego, praktyków, konsumentów i producentów tych preparatów pozwolił poruszyć istotne aspekty wpływające przede wszystkim na poprawę żyzności gleb, ograniczeniu jej degradacji przy zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów.

Serdecznie dziękujmy wszystkim uczestnikom za ożywioną, merytoryczną dyskusję, a prelegentom za przekazanie bezcennej wiedzy i doświadczenia, ze sporym niedosytem przez ograniczenia czasowe.

 Zapraszamy do obejrzenia transmisji z seminarium oraz relacji z wydarzenia! 

Materiały z seminarium:

Źródło: ProBiotics Polska Sp. z o.o., materiał własny
Opracowanie: Monika Szóstek