wmodr.pl

WMODR >> Informacje branżowe >> SIR >> Operacje własne SIR >> Rok 2023 >>

V Forum Innowacji „Bezpieczny rolnik – bezpieczny konsument” - podsumowanie

V Forum Innowacji „Bezpieczny rolnik – bezpieczny konsument” stanowiło świadectwo zaangażowania Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie na rzecz wspierania bezpiecznego i odpornego rolnictwa. W ciągu dwóch dni zgromadziliśmy zróżnicowaną grupę ekspertów, praktyków, decydentów i interesariuszy, którzy wszyscy wnieśli wkład w skomplikowaną sieć  łączącą bezpiecznego rolnika z bezpiecznym konsumentem.

Rolnicy obok górników i osób pracujących w sektorze budowlanym, to według statystyk jedna z najbardziej narażonych na wypadki grup zawodowych. Wysoka liczba wypadków, w tym również ze skutkiem śmiertelnym, z jaką mamy do czynienia co roku pokazuje istotę i skalę problemu. Widząc potrzebę poruszenia tematu, a także dostrzegając potencjał zastosowania nowych technologii w dziedzinie BHP, pierwszy dzień V Forum Innowacji poświęcony został szerokorozumianemu bezpieczeństwu w oparciu o trzy filary pracy człowieka tj. bezpieczeństwo, zdrowie i dobrostan w miejscu pracy, w oparciu o międzynarodową Strategię Wizja Zero.

Konferencję uroczyście otworzyła Małgorzata Micińska-Wąsik I Zastępca Dyrektora WMODR oraz wskazała działania  Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie na rzecz bezpieczeństwa w rolnictwie. Dostrzegając fakt, że aktualny stan prawny nie nakłada na rolnika sankcji za nieprzestrzeganie zasad bezpiecznej pracy oraz podwójną rolę rolnika jako pracodawcy i pracownika, Pani Dyrektor potwierdziła, że WMODR widzi potrzebę i realizuje działania kształceniowe, doradcze, promocyjne i informacyjne w zakresie zasad bhp w gospodarstwie i że wszystkie prowadzi w sposób ogólnodostępny i bezpłatny dla odbiorcy ostatecznego - rolnika.  

Uczestnicy konferencji, dzięki Magdalenie Wachnickiej – Witzke Sekretarzowi Generalnemu Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie, poznali założenia Wizji Zero oraz jej  7 złotych zasad ( 1: Przejmij inicjatywę – zaangażuj się, 2: Zidentyfikuj zagrożenia – kontroluj ryzyko, 3: Zdefiniuj cele – stwórz program, 4: Zapewnij zdrowy i bezpieczny system pracy – bądź dobrze zorganizowany, 5: Zadbaj o bezpieczne otoczenie w gospodarstwie: maszyny, narzędzia i stanowisko pracy, 6: Poszerzaj wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie, 7: Daj dobry przykład i motywuj innych) oraz dowiedzieli się jak ich przestrzeganie zbliża nas do wyeliminowania wypadków w rolnictwie.

Niezwykle istotnym elementem bezpieczeństwa, jest stan psychofizyczny w jakim rolnik przystępuje do codziennych zadań. Joanna Strzemecka-Kata neuropsycholog, mówiła w jakim zakresie sprawność naszego umysłu zależy od tego, jak dbamy o nasz organizm oraz jakie codzienne nawyki mogą utrudniać lub wspierać nasze funkcjonowanie. Pokazała, że nie tylko używki mają negatywny wpływ na nasze działania, koncentrację i jakość wykonywanych czynności. Równie destrukcyjnie wpływa na nas brak snu, zmęczenie oraz stres.

Pierwsza pomoc w tradycyjnym wydaniu, jest ciągle aktualnym narzędziem, jednak zdobycze technologiczne takie jak defibrylator AED, zestaw CPREzy asystujący osobom wykonującym zewnętrzny masaż serca, zapewniając właściwy ucisk i częstotliwość, czy aplikacje dedykowane pierwszej pomocy to narzędzia, które pozwalają przystąpić do działania nawet osobom, które nie mają wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.  W tajniki nowoczesnego ratownictwa wprowadził odbiorców Marcin Pieczyński- ratownik medyczny, wykładowca ratownictwa i pierwszej pomocy.  Uczestnicy mieli możliwość osobiście sprawdzić swoje umiejętności przy tamowaniu krwotoków czy resuscytacji z użyciem defibrylatora AED.

Rozwój technologiczny w gospodarstwach rolnych niesie za sobą nie tylko korzyści ekonomiczne i wydajność produkcji, ale również nowe zagrożenia pożarowe, których często nie jest się świadomym. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne systemy nawadniające, oświetlenie LED, fotowoltaika, czy inne urządzenia elektryczne zawierające baterie jonowo-litowe, to nowe wyzwania dla bezpieczeństwa pożarowego. Szymon Kokot pierwszym polski strażak w CERN Fire and Rescue Service – jednostce broniącej m.in. Wielkiego Zderzacza Hadronów opowiedział jak prawidłowo używać różnego rodzaju urządzeń oraz w jak zachowywać się w przypadku pożaru. Zaskoczeni słuchacze, dowiedzieli się, że ogień może wywołać nieprawidłowo ładowany telefon, czy rozgrzany e-papieros. „Zamknij zanim zaśniesz”, to utwór który Szymon wykonał w finale swojego występu.

Żeby wzmocnić przekaz płynący z części wykładowej oraz dać szansę odbiorcom na nabycie umiejętności, lub doświadczenia w sytuacjach zagrożenia wokół namiotu konferencyjnego powstała specjalna część pokazowo-warsztatowa. W strefie tej, pod okiem doświadczonych członków Fundacji cfbt.pl, odbywały się pokazy postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego związanego z elektro-instalacjami. Częścią tego miejsca były też pokazy pierwszej pomocy przy wypadkach związanych z działaniami na wysokości, oparzeniami chemicznymi i termicznymi, krwotokami i uszkodzeniami ciała powodowanymi przez ruchome części maszyn i urządzeń rolniczych.

Dla osób lubiących doświadczać świat wirtualnie, firma VISUS VR prowadziła warsztaty pierwszej pomocy i ratownictwa z wykorzystaniem klasycznych fantomów i gogli do wirtualnej rzeczywistości, łączący aż 3 immersje - film 360-stopni, film 180-stopni, oraz pełną wirtualną rzeczywistość, w którą osobom szkolonym dała możliwość poczucia atmosfery miejsca wypadku oraz przygotowania się na trudne emocje związane z tą stresującą sytuacją. 

 Drugiego dnia Forum odbył się panel dyskusyjny pn. „Bezpieczny konsument w krótkich łańcuchach żywności”. Podczas spotkania została zaprezentowana perspektywa odbiorców żywności w świetle świadomych wyborów konsumenckich, a także rozwiązania poprawiające ich relacje z producentami. Panel dyskusyjny, powitaniem uczestników i słowem wstępu, otworzył Damian Godziński – Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. W ramach sesji wykładowej odbyły się trzy prelekcje wprowadzające w tematykę spotkania. Zagadnienia dotyczące oczekiwań konsumentów w kontekście innowacji na rynku żywnościowym przedstawiła dr hab. inż. Sylwia Tarczyńska, prof. UWM z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O duchowym wymiarze postaw konsumenckich, a także rozważaniach związanych z etyczną oceną codziennych wyborów żywieniowych w świetle encykliki papieża Franciszka pt. Laudato si’, mówił br. Cordian Szwarc, franciszkanin i proboszcz w Parafii Chrystusa Króla w Olsztynie. Praktykę krótkiego łańcucha żywności, w postaci producentów lokalnej żywności zrzeszonych pod marką „Dobre bo Nasze Warmińsko-Mazurskie”, zaprezentował Tomasz Piłat, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Południowa Warmia”. Przedstawione treści były podstawą do dyskusji nt. postrzegania bezpieczeństwa konsumenta w świetle krótkich łańcuchów żywności.   Panel dyskusyjny prowadziła i moderowała dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM – Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W ramach strefy pokazowo-warsztatowej uczestnicy Forum mieli możliwość wzięcia udziału w tematycznych pokazach, warsztatach i praktycznych zajęciach. Dużą popularnością cieszyło się „Laboratorium świadomego konsumenta i producenta” przygotowane przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Uczestnicy pod okiem specjalistów przeprowadzali doświadczenia umożliwiające wykrycie obecności prozdrowotnych przeciwutleniaczy w sokach czy napojach, wykonywali preparaty min. z soku z kiszonych ogórków i kapusty oraz oglądali drobnoustroje fermentacji mlekowej pod nowoczesnym mikroskopem, a także badali jakość mleka przeznaczonego do produkcji mlecznych produktów fermentowanych. Ponadto można było wziąć udział w warsztatach i interaktywnej grze, które sprawdzały umiejętność prawidłowej segregacji materiałów do pakowania żywności oraz rozszyfrowywania symboli umieszczanych przez producentów na opakowaniach. Nie zabrakło pogadanek na temat bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, racjonalnego podejścia do robienia zakupów, gospodarowania i utylizacji opakowań po żywności. Uczestnicy Forum mogli także poznać produkty lokalnych producentów w ramach marki „Dobre bo Nasze Warmińsko-Mazurskie”. O ich wysokiej jakości każdy mógł się przekonać bezpośrednio u samych producentów, smakując i nabywając: świeże warzywa i owoce, skórki owocowe, miody, mąki, chleby i wypieki cukiernicze, wytrawne kwasy chlebowe, sosy, a także wyroby wędliniarskie, wędzone ryby i przetwory rybne, sery kozie i nabiał. 

Opracowanie: Urszula Reszka, Marta Bieciuk