WMODR >> O firmie >> Z życia WMODR >>

Wrzesień 2019

XXVI Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”
Zapraszamy w dniach 07-08 września 2019 r. do odwiedzenia targów przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie. Honorowy patronat nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Targom towarzyszyć będzie konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa regionów” oraz targi „Polska smakuje”. Jesienne Targi Rolnicze "Wszystko dla rolnictwa" to przedsięwzięcie promujące rolnictwo i płody produkcji rolnej z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. Są one doskonałą okazją do korzystania z porad specjalistów i doradców rolnych, wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z nowinkami technologicznymi w dziedzinie rolnictwa. Podczas targów odbędą się występy artystyczne, a dla wystawców zorganizowane zostaną konkursy „Hit Targów” i „Najładniejsze stoisko”.

Szkolenia poświęcone zagadnieniom wdrażania Programu azotanowego
WMODR jest partnerem Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przy realizacji projektu szkoleniowego mającego na celu pomoc w przygotowaniu do wdrożenia Programu azotanowego, zarówno doradcom rolniczym, jak i rolnikom. Jednym z etapów projektu są warsztaty dla rolników. Odbędą się one w naszym województwie we wrześniu br. oraz w lutym 2020 roku (wyjątek: powiat działdowski i kętrzyński – warsztaty odbyły się w czerwcu br.). Dokładne terminy i miejsca odbywania się szkoleń zamieszczone są na www.wmodr.pl.

Zaktualizowany harmonogram zaplanowanych do uruchomienia do końca 2019 roku naborów wniosków z PROW na lata 2014-2020
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaktualizowało harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW na lata 2014-2020. W trzecim kwartale 2019 roku nastąpi ogłoszenie terminów uruchomienia wsparcia m.in. na następujące typy operacji: „Modernizacja gospodarstw rolnych” - nawodnienia w gospodarstwie, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” – dla rolników zajmujących się lub podejmujących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego, „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości”.
Zapraszamy do korzystania z indywidualnego doradztwa w zakresie PROW – do wspólnej z doradcą rolniczym analizy możliwości uzyskania dofinansowania na realizację planowanych w gospodarstwie działań.

Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego na terenie każdej gminy
Harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego Doradcy Gminnego. Ośrodek proponuje szkolenia m.in. o następującej tematyce: integrowana ochrona roślin, ekologiczne rolnictwo – produkcja roślinna i zwierzęca, żywienie bydła mlecznego, bieżące informacje dot. poszczególnych działań PROW na lata 2014-2020, rachunkowość rolna, podatki, ubezpieczenia w rolnictwie, sprzedaż bezpośrednia, działalność marginalna, ograniczona oraz lokalna, rolniczy handel detaliczny.

Operacje szkoleniowo-doradcze Ośrodka współfinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
WMODR we wrześniu br. zrealizuje następujące operacje: „Innowacje w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego” – wyjazd studyjny do Francji (współfinansowanie z SIR); „Zagrody edukacyjne jako innowacyjny kierunek praktycznego kształcenia i popularyzacji działalności rolniczej” – wyjazd studyjny po terenie województwa warmińsko-mazurskiego (współfinansowanie z KSOW); „Budowanie sieci partnerstw w zakresie organizacji rynku żywności regionalnej i ekologicznej” – wyjazd studyjny po terenie województwa warmińsko-mazurskiego i małopolskiego (współfinansowanie z SIR). Szczegóły dotyczące wszystkich operacji zamieszczone są na www.wmodr.pl.

Konkurs Agroliga 2019 - etap wojewódzki
31 lipca br., w Olsztynie, odbyła się uroczysta wojewódzka gala AgroLigi 2019. Mistrzem w kategorii Rolnik zostali pp. Dorota i Karol Kania ze Szwarcenowa, w kategorii Firma Mistrzem została Piekarnia Warmińska z Braniewa. Konkurs AgroLiga na szczeblu wojewódzkim organizowany jest przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, na szczeblu krajowym - przez redakcję audycji rolnych TVP i stowarzyszenie AgroBiznesKlub, a jego celem jest promocja rolników i firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na konkurencyjnym rynku rolno-spożywczym.

 

 

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik