wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Z życia WMODR >>

Styczeń 2025

Formy pracy Ośrodka z rolnikami i innymi mieszkańcami obszarów wiejskich
WMODR doradza, informuje i szkoli. Demonstracje polowe, pokazy, szkolenia, porady indywidualne to tylko niektóre formy i metody pracy doradców z rolnikami i innymi mieszkańcami obszarów wiejskich. Cel publicznego doradztwa rolniczego jest jeden, niezmienny od lat – wspieranie innowacji w rolnictwie. Procesy zmian rozwojowych charakteryzuje ciągłość, dlatego zapotrzebowanie na szkolenia, informacje oraz doradztwo, chociażby w zakresie wykorzystania roślin wysokobiałkowych w żywieniu zwierząt, prawidłowego nawożenia, wapnowania, sposobów przetwarzania żywności na poziomie gospodarstwa, nigdy się nie zmniejsza. Ośrodek upowszechnia wiedzę rolniczą organizując szkolenia, seminaria, konferencje, szkolenia terenowe. Świadczone przez pracowników doradztwo indywidualne ma na celu przedstawienie rolnikowi, który znalazł się w sytuacji problemowej, różnych propozycji rozwiązań problemu. Prowadzimy działalność promocyjną gospodarstw prezentując dorobek branżowy, najlepsze wyniki hodowlane i produkcyjne oraz towary podczas wystaw, targów, konkursów. Działania upowszechnieniowe, szkoleniowe, informacyjne Ośrodka są wzbogacone działalnością wydawniczą. Ponadto w Ośrodku sporządzane są opracowania ekonomiczne, finansowe i technologiczne, a także wypełniane wnioski i inne dokumenty niezbędne do ubiegania się o przyznanie pomocy finansowanej lub współfinansowanej ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej lub innych instytucji krajowych lub zagranicznych. Dużo uwagi w Ośrodku poświęcone jest doskonaleniu kadry – jedynie kierunkowo wykształcona, ściśle merytoryczna kadra, stale doskonaląca wiedzę i umiejętności, może sprostać wyzwaniom stawianym przez odbiorców doradztwa rolniczego.

Zimowa Akademia Hodowcy
Do 10 stycznia oczekujemy na zgłoszenia hodowców bydła mlecznego zainteresowanych udziałem w Zimowej Akademii Hodowcy. Trzy, codwutygodniowe, sobotnie, spotkania prowadzone będą przez najlepszych specjalistów z branży. Ostateczny program warsztatów powstanie po konsultacji z zakwalifikowanymi uczestnikami Akademii. Główne zagadnienia doskonalenia wiedzy i umiejętności hodowców to: żywienie bydła mlecznego, technologia doju, rozród bydła i odchów cieląt. Organizator bezpośredni: Sylwia Walesieniuk, starszy specjalista ds. produkcji zwierzęcej, tel. 665 880 978. Treść ogłoszenia TUTAJ.

Zapraszamy do udziału w styczniowych seminariach:

  • 29 stycznia, w Hotelu Cztery Pory Roku, w Ornecie, odbędzie się seminarium pn. „Procedura szacowania szkód łowieckich”; organizator bezpośredni: Agnieszka Świstak, specjalista Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym, tel. 665 890 140.
  • 30 stycznia, na terenie powiatu giżyckiego, odbędzie się seminarium pn. „Rolnictwo węglowe – praktyki, korzyści, przyszłość”; organizator bezpośredni: Małgorzata Borowska, stażysta specjalista ds. ochrony klimatu, tel. 665 981 613.

Szkolenie obowiązkowe dla rolników, którzy wnioskowali w 2024 roku o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”
WMODR udostępnił na swojej stronie internetowej bezpłatne szkolenie w zakresie metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, które powinni ukończyć rolnicy, którzy wnioskowali w bieżącym roku o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” po to, aby otrzymać 100% należnej stawki w ramach tego ekoschematu. Szkolenie należy ukończyć do 14 marca 2025 r. Szczegółowych informacji udziela dr Jarosław Michalczuk, specjalista ds. produkcji zwierzęcej, tel. 697 632 064.

Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie
Zapraszamy osoby w wieku 18-35 lat z województwa warmińsko-mazurskiego prowadzące, bądź zamierzające prowadzić gospodarstwo rolne, do udziału w Olimpiadzie. Etapy powiatowe przeprowadzają Zespoły Doradców w każdym powiecie w okresie od 03 lutego do 05 marca br. Finał wojewódzki odbędzie się w Olsztynie w marcu br.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez Ośrodek
Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego - harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego doradcy terenowego. Ośrodek proponuje szkolenia o tematyce dotyczącej, m.in.: integrowanej ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego, żywienia bydła mlecznego, bieżących informacji o naborach wniosków dot. dofinansowania działań w gospodarstwach, rachunkowości rolnej, rolniczego handlu detalicznego.

V Warmińsko-Mazurskie Dni Pola
W dniach 02-30 czerwca 2025 r. zapraszamy na 19 powiatowych spotkań polowych. We współpracy z właścicielami gospodarstw demonstracyjnych, naukowcami, przedstawicielami firm produkujących dla rolnictwa, przedstawicielami samorządu terytorialnego oraz innych instytucji i organizacji, których zakres działania obejmuje problematykę rolnictwa i wsi, w ramach powiatu, przeprowadzone zostaną praktyczne sesje na poletkach uprawowych. Podczas spotkań będziemy chcieli odpowiedzieć, m.in., na następujące pytania:

  • jak zaplanować ochronę roślin przy zmniejszającej się liczbie dostępnych substancji czynnych;
  • jakie są skuteczne metody radzenia sobie przez rośliny ze stresem suszy i wysokim nasłonecznieniem;
  • jaka jest rola płodozmianu w stabilizacji plonowania roślin;
  • jak dopasować ofertę rolnika do rynku zbytu.

Zapraszamy rolników, naukowców, przedstawicieli firm produkujących dla rolnictwa, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz innych instytucji i organizacji, których zakres działania obejmuje problematykę rolnictwa i wsi, do współpracy z WMODR w zakresie demonstracji roślinnych. Osobą koordynującą działania upowszechnieniowe w Ośrodku jest Agnieszka Sołtysiak, kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej, tel. 665 891 386.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik