Program działalności WMODR na rok 2025 uzyskał pozytywną opinię Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy WMODR
Priorytety w pracy doradczej Ośrodka w roku 2025 będą następujące:
- upowszechnianie wiedzy i informacji na temat instrumentów Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności,
- upowszechnianie informacji na temat zdrowia zwierząt,
- upowszechnianie zasad identyfikacji i rejestracji zwierząt,
- dostosowanie do zmian klimatycznych oraz ochrona wód, gleby i powietrza,
- produkcja żywności w gospodarstwie i wprowadzanie jej na rynek,
- rozwój rolnictwa społecznego, w tym sieci gospodarstw opiekuńczych,
- współpraca i różne formy wspólnego działania,
- prowadzenie i wykorzystanie ewidencji przychodów i rozchodów rolników,
- bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie,
- poszerzanie współpracy i wymiany wiedzy pomiędzy partnerami Systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (AKIS).
Zapraszamy do udziału w grudniowych seminariach:
- 4 grudnia, w Hotelu Górecki, w Lidzbarku Warmińskim, odbędzie się seminarium pn. „Rośliny bobowate – cenny element bioróżnorodności”; organizator bezpośredni: Agnieszka Wiśniewska, starszy specjalista ds. produkcji roślinnej WMODR, tel. 665 920 379.
- 4-5 grudnia, w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” UWM, w Olsztynie, odbędzie się seminarium pn. „Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz Krajowa Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych jako stałe sieci tematyczne w ramach KSOW+”; organizator bezpośredni: dr inż. Rodian Pawłowski, główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej WMODR, tel. 695 550 460.
Szkolenie obowiązkowe dla rolników, którzy wnioskowali w 2024 roku o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”
WMODR udostępnił na swojej stronie internetowej bezpłatne szkolenie w zakresie metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, które powinni ukończyć rolnicy, którzy wnioskowali w bieżącym roku o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” po to, by otrzymać 100% należnej stawki w ramach tego ekoschematu. W okresie jesienno-zimowym Ośrodek przeprowadzi szkolenia stacjonarne oraz webinaria w ww. zakresie dla rolników, którzy wybiorą taką formę szkolenia. Szczegółowych informacji udziela dr Jarosław Michalczuk, specjalista ds. produkcji zwierzęcej, tel. 697 632 064.
Polski e-bazarek – internetowe zakupy u rolnika
„Warmińsko-mazurski e-bazarek” (strona internetowa) oraz „Bazarek WMODR #sprzedam #kupię #oddam” (grupy na facebooku) to narzędzia stworzone i administrowane przez WMODR służące realnemu skróceniu łańcucha dostaw. Bez pośredników producent sprzeda, konsument kupi, chętni wymienią, bądź przekażą produkty. Łatwy dostęp do tych narzędzi możliwy jest przez stronę Ośrodka www.wmodr.pl.
WMODR realizuje projekty doradcze, szkoleniowe i upowszechnieniowe, do udziału w których zapraszamy zainteresowanych rolników z Warmii i Mazur
- Usługi doradcze w ramach interwencji I.14.2 PS WPR 2023-2027 – każdy rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego może skorzystać z pakietów bezpłatnych usług doradczych świadczonych przez doradców terenowych. Usługi dostosowane są do potrzeb danego gospodarstwa. WMODR realizuje projekt w okresie 2023-2029. Zapraszamy do kontaktu z doradcami terenowymi. Koordynator operacji: Monika Szóstek, starszy specjalista STW, tel. 723 991 250.
- Szkolenia dla rolników w ramach interwencji I.14.1.PS WPR 2023-2027 – WMODR realizuje szkolenia obejmujące tematy horyzontalne związane z działalnością gospodarstwa, w szczególności w kontekście obowiązujących przepisów prawnych oraz najważniejszych obszarów i wyzwań polityki rolnej, wynikających z dokumentów programowych i strategicznych. Zapraszamy wszystkich rolników z Warmii i Mazur, zainteresowanych szkoleniami, do kontaktu z doradcami terenowymi. WMODR realizuje projekt w okresie 2023-2029. Koordynator operacji: Aleksandra Misztuk, kierownik Działu Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw, tel. 665 980 717.
- Climate Farm Demo – Ogólnoeuropejska sieć rolników pilotażowo wdrażających i demonstrujących inteligentne rozwiązania klimatyczne na rzecz Europy pod względem emisji dwutlenku węgla – 28 krajów UE, do roku 2029, prowadzi kampanie demonstracyjne praktyk rolniczych łagodzących zmiany klimatu lub przystosowujących gospodarstwa do tych zmian. W każdym gospodarstwie demonstracyjnym zostanie przeprowadzona analiza wytwarzania gazów cieplarnianych. W Polsce projekt realizuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O/Radom, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Projekt finansowany jest z programu Horyzont Europa. Koordynator operacji: Magdalena Zielińska, broker Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, tel. 665 891 607.