wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Z życia WMODR >>

Październik 2024

Informujemy o spotkaniach seminaryjnych i konferencyjnych w październiku br.:

  • 9 października, w Hotelu Rydzewski w Ełku, odbędzie się seminarium pn. „Kluczowe problemy w zdrowiu i produkcji bydła mlecznego”; organizator: Dorota Michniewicz, starszy specjalista ds. produkcji zwierzęcej, tel. 665 890 158.
  • 10 października, w Folwarku Łękuk w Łękuku Małym, odbędzie się seminarium pn. „Omówienie i podsumowanie wyników wizyt demonstracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem rekomendowanych elementów innowacyjnych i dobrych praktyk w zakresie warzyw, roślin jagodowych, ziół” realizowanych w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” w ramach PROW na lata 2014-2020; organizator: Urszula Anculewicz, kierownik DRE, tel. 697 632 088.
  • 15 października, w Hotelu Ventus Natural & Medical Spa w Gołdapi, odbędzie się seminarium pn. „Zmiany w rolnictwie w kierunku neutralności klimatycznej”; organizator: Martyna Kossakowska, stażysta specjalista ds. ochrony środowiska i klimatu, tel. 665 892 760.
  • 18 października, na terenie powiatu mrągowskiego, odbędzie się konferencja podsumowująca 20 lat funkcjonowania Polskiego FADN w województwie warmińsko-mazurskim; organizator: Małgorzata Gąska, kierownik SF, tel. 665 890 146.
  • 22 października, w Olsztynie, odbędzie się konferencja podsumowująca projekt grupy operacyjnej Łazdoje Zero Tillage realizowany w ramach działania „Współpraca” w ramach PROW na lata 2014-2020; organizator: Magdalena Zielińska, broker SIR, tel. 665 891 607.
  • 24 października, na terenie powiatu nowomiejskiego, odbędzie się konferencja pn. „Aktualne problemy w ochronie zdrowia zwierząt gospodarskich”; organizator: dr inż. Rodian Pawłowski, główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej, tel. 695 550 460.
  • 29 października, na terenie powiatu działdowskiego, odbędzie się seminarium pn. „Zarządzanie gospodarstwem rolnym a zmieniające się uwarunkowania rynkowe”; organizator: Barbara Mieczkowska, kierownik DE, tel. 665 990 334.

Szkolenie obowiązkowe dla rolników, którzy wnioskowali w 2024 roku o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”
WMODR udostępnił na swojej stronie internetowej bezpłatne szkolenie w zakresie metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, które powinni ukończyć rolnicy, którzy wnioskowali w bieżącym roku o wsparcie w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” po to, by otrzymać 100% należnej stawki w ramach tego ekoschematu. W okresie jesienno-zimowym Ośrodek przeprowadzi szkolenia stacjonarne oraz webinaria w ww. zakresie dla rolników, którzy wybiorą taką formę szkolenia. Szczegółowych informacji udziela dr Jarosław Michalczuk, specjalista ds. produkcji zwierzęcej, tel. 697 632 064.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach organizowanych przez Ośrodek
Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego - harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego doradcy terenowego. Ośrodek proponuje szkolenia o tematyce dotyczącej, m.in.: integrowanej ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego, żywienia bydła mlecznego, bieżących informacji o naborach wniosków dot. dofinansowania działań w gospodarstwach, rachunkowości rolnej, rolniczego handlu detalicznego.

Polski e-bazarek – internetowe zakupy u rolnika
„Warmińsko-mazurski e-bazarek” (strona internetowa) oraz „Bazarek WMODR #sprzedam #kupię #oddam” (grupy na facebooku) to narzędzia stworzone i administrowane przez WMODR służące realnemu skróceniu łańcucha dostaw. Bez pośredników producent sprzeda, konsument kupi, chętni wymienią, bądź przekażą produkty. Łatwy dostęp do tych narzędzi możliwy jest przez stronę Ośrodka www.wmodr.pl.

WMODR realizuje dwie operacje doradcze w ramach poddziałania 1.2 PROW 2014-2020 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”:

  • nowoczesne technologie chowu i hodowli bydła ras mięsnych - operacja realizowana na terenie całego kraju z podziałem na województwa. Powstało 41 obiektów demonstracyjnych, założonych przez instytuty naukowe, które odwiedzi 2 825 osób. Uczestnicy są odbiorcami, zorganizowanych przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, szkoleń praktycznych. Operacja realizowana jest w terminie maj 2023 r. – czerwiec 2025 r.;
  • produkcja i wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe - operacja realizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie, 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Powstało 91 obiektów demonstracyjnych w stacjach i zakładach doświadczalnych oceny odmian, w gospodarstwach uprawiających rośliny białkowe na nasiona z przeznaczeniem na paszę, w podmiotach wytwarzających pasze, które odwiedzi 3 302 osoby. Uczestnicy są odbiorcami, zorganizowanych przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, szkoleń praktycznych. Operacja realizowana jest w terminie styczeń 2024 r. – sierpień 2025 r.

Za nami targi agroWARMA 2024 | XXX Jesienne Targi Rolnicze
Dwudniowa, warmińsko-mazurska strefa rozwoju rolnictwa, skupiła setki wystawców i tysiące zwiedzających. Podsumowanie wydarzeń odbywających się w dniach 07-08 września br. na terenie lądowiska w Gryźlinach znajduje się TUTAJ.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik