wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Z życia WMODR >>

Październik 2022

Październik 2022

Za nami XXVIII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”
Warmińsko-mazurskie rolnicze święto skupiło setki wystawców i tysiące zwiedzających. Pod linkami poniżej zamieszczone są podsumowania tyc wydarzeń:

Seminaryjne spotkania w październiku br.:

WMODR realizuje dwa cykle szkoleń dla rolników i ich domowników  w ramach działania PROW 2014-2020 Transfer wiedzy i działalność informacyjna

W okresie wrzesień 2022 r. - czerwiec 2024 r. Ośrodek przeprowadzi 110 szkoleń (gminnych) dla 2200 osób. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy w zakresie odtwarzania, ochrony i wzbogacenia ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem poprzez poprawę gospodarski wodnej, w tym nawożenia i stosowania pestycydów. Szkolenia odbędą się w każdej gminie naszego województwa. O udział w szkoleniu należy zapytać swojego doradcę terenowego.

W okresie wrzesień - grudzień 2022 r. Ośrodek przeprowadzi 20 szkoleń (powiatowych) dla 490 osób. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy w zakresie odtwarzania, ochrony i wzbogacenia ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem poprzez odtwarzanie, ochronę i wzbogacenie różnorodności biologicznej, w tym na obszarze Natura 2000 i obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami oraz rolnictwa o wysokiej wartości przyrodniczej, a także stanu europejskich krajobrazów. Szkolenia odbędą się w każdym powiecie naszego województwa. O udział w szkoleniu należy zapytać swojego doradcę terenowego.

Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego doradcy gminnego. Ośrodek proponuje szkolenia o tematyce dotyczącej, m.in.: integrowanej ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego, żywienia bydła mlecznego, bieżących informacji o działaniach PROW na lata 2014-2020, środkach wsparcia produkcji rolnej zaprojektowanych w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027, rachunkowości rolnej, sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego.

Polski e-bazarek – internetowe zakupy u rolnika
„Warmińsko-mazurski e-bazarek” (strona internetowa) oraz „Bazarek WMODR #sprzedam #kupię #oddam” (grupy na facebooku) to narzędzia stworzone i administrowane przez WMODR służące realnemu skróceniu łańcucha dostaw. Bez pośredników producent sprzeda, konsument kupi, chętni wymienią, bądź przekażą produkty. Łatwy dostęp do tych narzędzi możliwy jest przez stronę Ośrodka www.wmodr.pl.

Konkurs Agroliga 2022 – zwycięzcy etapu wojewódzkiego
3 września br. odbył się uroczysty finał wojewódzkiego etapu konkursu Agroliga 2022. Mistrzem w kategorii Rolnik zostali pp. Marzena i Jacek Szulwic z Groszek, powiat działdowski. W kategorii Firma Mistrzem została Piekarnia-Cukiernia Marek Szabelski z Piecek, powiat mrągowski. Konkurs Agroliga na szczeblu wojewódzkim organizowany jest przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, na szczeblu krajowym - przez redakcję audycji rolnych TVP i stowarzyszenie AgroBiznesKlub, a jego celem jest promocja rolników i firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na konkurencyjnym rynku rolno-spożywczym. Zwycięzcom gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

Sukces w konkursie „Sposób na sukces”
Znamy wyniki XXII edycji konkursu Sposób na Sukces na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W konkursie oceniane były przedsięwzięcia realizowane przez osoby fizyczne i prawne w zakresie związanym z rozwojem przedsiębiorczości i tworzące nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tys. mieszkańców.
Uczestnicy konkursu z województwa warmińsko-mazurskiego zajęli zaszczytne miejsca w kategorii rodzinnej:
I miejsce zajęła APZ Sp. z o.o., powiat iławski, za budowę zakładu i linii do czyszczenia oraz otoczkowania nasion;
II miejsce zajął Gościniec Hetman Stanica wędkarska Alina Jakubowska, powiat mrągowski, za rozszerzenie funkcjonującej działalności gospodarczej o nowe przedsięwzięcie „Browar Mikołajki”;
III miejsce zajęła Pasieka Jabłońscy, powiat nowomiejski, za rozszerzenie działalności o przetwórstwo roślin oleistych i produkcję węzy pszczelej.
Inicjatywy uczestników konkursu zostały zidentyfikowane przez specjalistów i doradców WMODR. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym osobom.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik