WMODR >> Aktualności >> Z życia WMODR >>

Październik 2021

Październik 2021

Seminaryjne spotkania w październiku br.:

  • 14 października „Uprawa roślin bobowatych a możliwość zwiększenia produkcji białka paszowego”, siedziba WMODR w Olsztynie, organizator: Agnieszka Wiśniewska, tel. 665 920 379.
  • 20 października „Zdrowe, wydajne, dobrze zarządzane stado bydła mlecznego”, webinarium, organizator: Dorota Michniewicz, tel. 665 890 158.

Szkolenia organizowane przez Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego
Harmonogramy szkoleń dostępne są na www.wmodr.pl oraz w aplikacji na telefony komórkowe ODR Olsztyn. Informacje o planowanych szkoleniach i pokazach można uzyskać u każdego Doradcy Gminnego. Ośrodek proponuje szkolenia o tematyce dotyczącej, m.in.: integrowanej ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego, żywienia bydła mlecznego, bieżących informacji o działaniach PROW na lata 2014-2020, rachunkowości rolnej, sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego.

Nowa metoda kształcenia
WMODR uruchomił możliwość internetowego zdobywania wiedzy w dogodnym dla uczestnika czasie i miejscu. Jest to e-learning. Zalogowani użytkownicy platformy otrzymują dostęp do materiałów dydaktycznych opracowanych przez specjalistów Ośrodka. Przeprowadziliśmy już kształcenie w temacie, m.in.: przeciwdziałania chorobom zakaźnym trzody chlewnej, w tym zabezpieczenia przed ASF, dostosowania gospodarstwa rolnego do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, zwiększania retencji i powtórnego wykorzystania wody w gospodarstwie, zakładania i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez rolników i ich domowników, hodowli, chowu i użytkowania zwierząt gospodarskich, w tym zasady uboju z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią, dziedzictwa kulinarnego wsi jako produktu turystycznego regionu. W terminie do 31 października br. uruchomione jest szkolenie pn. „Rolnictwo ekologiczne – szansa dla rolników i konsumentów województwa warmińsko-mazurskiego”. Zachęcamy do skorzystania z tej metody poszerzenia wiedzy. Koordynator e-learningu – Joanna Zarucka, tel. 665 892 879.

Polski e-bazarek – internetowe zakupy u rolnika
„Warmińsko-mazurski e-bazarek” (strona internetowa) oraz „Bazarek WMODR #sprzedam #kupię #oddam” (grupy na facebooku) to narzędzia stworzone i administrowane przez WMODR służące realnemu skróceniu łańcucha dostaw. Bez pośredników producent sprzeda, konsument kupi, chętni wymienią, bądź przekażą produkty. Łatwy dostęp do tych narzędzi możliwy jest przez stronę Ośrodka www.wmodr.pl.

Konkurs Agroliga 2021 – zwycięzcy etapu wojewódzkiego
28 września br. odbyła się uroczysta wojewódzka gala Agroligi 2021. Mistrzem w kategorii Rolnik zostali pp. Małgorzata i Marek Borkowscy. W kategorii Firma Mistrzem została Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Ostoja Natury”. Konkurs Agroliga na szczeblu wojewódzkim organizowany jest przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, na szczeblu krajowym - przez redakcję audycji rolnych TVP i stowarzyszenie AgroBiznesKlub, a jego celem jest promocja rolników i firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na konkurencyjnym rynku rolno-spożywczym. Zwycięzcom gratulujemy życząc dalszych sukcesów.

Sukces w konkursie „Sposób na sukces”
Znamy wyniki XXI edycji konkursu Sposób na Sukces na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W konkursie oceniane były przedsięwzięcia realizowane przez osoby fizyczne i prawne w zakresie związanym z rozwojem przedsiębiorczości i tworzące nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tys. mieszkańców. Laureatem II miejsca w kategorii indywidualnej został Krzysztof Bucholski właściciel Turowskiego Młyna. Laureatem III miejsca w kategorii rodzinnej została Małgorzata Dzierżyńska właścicielka zakładu przetwórstwa i wędzenia ryb. Wyróżnienia powędrowały do Mateusza Korwata – Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego Vita Warmia – oraz do pp. Justyny i Dariusza Morsztyn – Republika Ściborska, Osada Ekologiczna. Inicjatywy uczestników konkursu zostały zidentyfikowane przez specjalistów i doradców WMODR. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym osobom.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik