WMODR >> O firmie >> Z życia WMODR >>

Październik 2020

Doradztwo tradycyjne i nowe metody przekazywania wiedzy
Najbliższe miesiące pracy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie poświęcone będą realizacji działań zaplanowanych na IV kwartał br., z uwzględnieniem nowych metod pracy z rolnikami, a także planowaniu czynności doradczych na cały, 2021 rok.

W dobie pandemii koronawirusa Ośrodek uruchomił nowe sposoby przekazu wiedzy i informacji, a także kontaktu doradczego. Niezawodnym narzędziem kontaktu w doradztwie indywidualnym nadal jest telefon. Nowościami pozostają natomiast seminaria internetowe, tzw. webinaria. Do dnia 30 września WMODR przeprowadził 11 takich spotkań na tematy najbardziej aktualne w branży rolniczej. Liczba osób uczestniczących w webinariach oraz opinie uczestników i gości przekonują nas, że warto tę formę kontaktu kontynuować. Spotkania dostępne są dla każdego, także po rzeczywistym czasie ich trwania, na kanale YouTube.

Doradcy terenowi prowadzą szkolenia online. Zamiast na tradycyjnej sali, spotykają się z rolnikami przez Internet. Przeprowadzone dotąd spotkania miały charakter pilotażowy. Pokazały bariery prowadzenia i uczestniczenia w takich zebraniach, ale dają również szansę na powodzenie w pewnej ściśle określonej grupie nadawców i odbiorców.

Najnowszą metodą kształcenia uruchomioną przez WMODR jest e-learning. Charakteryzuje się on przede wszystkim swobodą wyboru czasu, w którym zalogowani użytkownicy platformy będą przyswajać wiedzę zamieszczoną przez specjalistów. W październiku dostępny będzie e-learning poświęcony zagadnieniom przeciwdziałania chorobom zakaźnym trzody chlewnej, w tym zabezpieczeniom przed ASF. Następnymi modułami kształceniowymi będą:

 • dostosowanie gospodarstwa rolnego do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • zwiększanie retencji, powtórne wykorzystanie wody w gospodarstwie,
 • zakładanie i prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przez rolników i ich domowników,
 • hodowla, chów i użytkowanie zwierząt gospodarskich, w tym zasady uboju z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią,
 • dziedzictwo kulinarne wsi jako produkt turystyczny regionu.

Zachęcamy do śledzenia cyklu rozmów ze specjalistami publikowanymi w każdą środę na stronie Ośrodka i profilu na facebooku. „Rozmawiamy o rolnictwie”, czyli o najważniejszych na dany moment zagadnieniach, problemach i zapowiedziach.

Siedem wyemitowanych w TVP3 Olsztyn odcinków magazynu „Twoja rola” pokazało przykłady innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w produkcji rolnej i rolno-spożywczej w województwie warmińsko-mazurskim. Rolnicy, doradcy, eksperci przybliżają drogę od marzeń do realizacji planu rozwoju, zaświadczając tym samym, że postęp jest, nie tylko konieczny, ale  i możliwy w każdym kierunki produkcji rolnej. Przed nami dwa kolejne odcinki – emisja 8 i 22 października po godz. 18:00 na antenie TVP3 Olsztyn.

„Warmińsko-mazurski e-bazarek” (strona internetowa) oraz „Bazarek WMODR #sprzedam #kupię #oddam” (grupy na facebooku) to narzędzia stworzone i administrowane przez WMODR służące realnemu skróceniu łańcucha dostaw. Bez pośredników producent sprzeda, konsument kupi, chętni wymienią, bądź przekażą produkty.

Spotkania stacjonarne planowane na najbliższy czas:

 • Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie – finał wojewódzki po 19 eliminacjach powiatowych, 07.10.2020 r., siedziba WMODR przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie;
 • Seminarium pn. „Współczesne wyzwania w chowie i hodowli trzody chlewnej”, 15.10.2020 r., Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji, ul. Jagiellońska 91A w Olsztynie;
 • Seminarium pn. „Innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu stadem bydła mlecznego”, 21.10.2020 r., Hotel Zamek Ryn w Rynie;
 • Seminarium pn. „Rozwiązania technologiczne z zakresu produkcji roślinnej”, 18.11.2020 r., miejsce podane w terminie późniejszym;
 • Seminarium pn. „Program dla polskiego ziemniaka. Bioasekuracja i nowe rozwiązania w agrotechnice i przechowalnictwie ziemniaka”, 19.11.2020 r., miejsce podane w terminie późniejszym;
 • Operacja mająca na celu wspieranie doradcze i informowanie o rolnictwie ekologicznym, a w jej ramach, m.in.: webinaria, e-learning, telewizyjne spotkania ekspertów, broszura online – o szczegółach będziemy informować w terminie późniejszym.

Zapraszamy do korzystania z doradztwa świadczonego przez WMODR. Dokładamy wszelkich starań, aby formy tego doradztwa były dla Państwa przyjazne, dogodne i efektywne.

Opracowanie: Małgorzata Micińska-Wąsik