wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Wieści z PZDR >>

Zmiany w płatnościach ekologicznych w 2025 roku – Co się zmieni?

Data utworzenia: 28-03-2025 ; Powiat: olsztyński

Zmiany w płatnościach ekologicznych w 2025 roku – Co się zmieni?

Od 15 marca 2025 roku ruszył nabór wniosków do interwencji ekologicznych PS WPR. Sprawdź, jakie zmiany w przepisach dotyczących płatności ekologicznych szykuje Ministerstwo Rolnictwa dla rolników na 2025 rok!

Rozporządzenie „ekologiczne” – Zmiany w 2025 roku

Warunki, tryb przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych, stawki oraz wysokość i sposób obliczania kar reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Propozycje zgłoszone przez resort rolnictwa dotyczą m.in. uproszczeń proceduralnych, zmian w pakietach oraz systemu kar dla płatności ekologicznych. Konkretne zmiany to:

  • Uproszczenia w składaniu oświadczeń dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych na gruntach ornych lub do trwałych użytków zielonych (TUZ). Zmiany obejmą również rolników starających się o premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą.
  • Przeniesienie soczewicy jadalnej i babki lancetowatej do innych pakietów oraz zmiana stawek płatności ekologicznej dla tych upraw.(od 2026)r
    • Soczewica jadalna: stawka płatności zmieni się z 3 021 zł/ha na: 1 697 zł/ha (dla upraw w okresie konwersji) oraz z 2 391 zł/ha na: 1 571 zł/ha (dla upraw po okresie konwersji).
    • Babka lancetowata: stawka płatności zmieni się z 1 856 zł/ha na: 1 697 zł/ha (dla upraw w okresie konwersji) oraz z 1 856 zł/ha na 1 571 zł/ha (dla upraw po okresie konwersji).
  • Ujednolicenie nazewnictwa upraw kukurydzy.
  • Rozszerzenie systemu kar w płatnościach ekologicznych, w tym nowe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów.

Rolnictwo ekologiczne – zmiany od 2025 r.

W związku z procedowaną nowelizacją rozporządzenia ekologicznego, od kampanii 2025 r. w interwencji Rolnictwo ekologiczne zostaną wprowadzone uproszczenia polegające na:

  • odejściu od obowiązku wskazywania numerów identyfikacyjnych zwierząt lub liczy zwierząt przy składaniu oświadczeń zawierających zgody rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych na gruntach ornych lub do trwałych użytków zielonych (TUZ) w ramach tzw. „grup rolników” oraz rolników ubiegających się o premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą,
  • umożliwieniu całorocznego utrzymywania na TUZ wszystkich gatunków zwierząt,
  • możliwości dokonania zmiany uprawy rośliny dwuletniej po pierwszym roku jej uprawy pod warunkiem, że zostanie potwierdzone wytworzenie produktu rolnictwa ekologicznego z pierwszego roku uprawy rośliny dwuletniej.

Zmiany w systemie kar w płatnościach ekologicznych w 2025 roku – nowe sankcje

Ministerstwo zaproponowało rozszerzenie systemu kar w płatnościach ekologicznych w 2025 roku o:

  • Kary administracyjne za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących mechanizmu warunkowości społecznej.
  • Mechanizm odzyskiwania wypłaconych rolnikowi płatności ekologicznych w przypadku niezgodności z wymaganiami.

Odzyskiwanie wypłaconych rolnikowi płatności ekologicznych ruszy w 2025 roku

Proponowane jest także uzupełnienie rozporządzenia „ekologicznego” o przepisy dotyczące podstawy obliczenia kar w sytuacji, gdy uchybienie zostało wykryte po wydaniu decyzji w sprawie przyznania płatności. Ma to skutkować możliwością odzyskania wypłaconych rolnikowi płatności.

W takim przypadku podstawa do obliczenia kary ma opierać się na kwocie wypłaconej za rok realizacji zobowiązania ekologicznego, którego to uchybienie dotyczy.

Powyższe zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym, które wprowadzają nowe zasady w zakresie sankcji. 

Opracowanie: Marzena Najmowicz