wmodr.pl

WMODR >> Aktualności >> Wieści z PZDR >>

Ekologia - jak to zrobić?

Data utworzenia: 31-10-2024 ; Powiat: szczycieński

System rolnictwa ekologicznego jest coraz bardziej powszechny wśród rolników w Polsce, jednak nie należy do najprostszych. Wymaga on od rolnika wiedzy i konsekwencji w działaniu. Wiedzę teoretyczną może pozyskać od doradców z uprawnieniami ekologicznymi oraz od praktyków, którzy ją są w systemie rolnictwa ekologicznego.

Ekologia przynosi ogrom korzyści nie tylko dla bioróżnorodności ale również finansowe dla rolnika.

Do systemu rolnictwa ekologicznego przystępujemy poprzez zgłoszenie się do dowolnej jednostki certyfikującej oraz wysłanie e-wniosku z zadeklarowanym pakietem ekologicznym.

  • Do jednostki certyfikującej należy przygotować niezbędne dokumenty są nimi min. wykaz działek, wykaz budynków w gospodarstwie, wykaz zwierząt (wszystkie niezbędne dokumenty znajdziemy na stronie jednostki certyfikującej). Po prawidłowo dostarczonej dokumentacji następuje podpisanie umowy pomiędzy rolnikiem a jednostką.
  • Następnie należy dostarczyć do ARiMR plan działalności ekologicznej. Plan taki może przygotować jedynie doradca posiadający uprawnienia rolnośrodowiskowe/ekologiczne.
  • W każdym roku trwania zobowiązania przeprowadzona zostanie kontrola w gospodarstwie rolnika. Potwierdzeniem prawidłowo prowadzonej ekologii w gospodarstwie jest certyfikat otrzymany od jednostki po kontroli.

Czy muszę wejść z całym gospodarstwem w system?

Nie, jednak należy pamiętać, że aby uzyskać certyfikat w systemie musi być każda działka z tą samą uprawą.

Wyjaśniając, jeśli rolnik zadeklaruje TUZ w ekologii należy wejść z całym TUZem w gospodarstwie. W innym przypadku dopłata ekologiczna  należała się będzie do działek zadeklarowanych, ale rolnik nie uzyska certyfikatu.

Ważne !!!

Rolnik realizujący działanie rolnictwo ekologiczne musi posiadać

  • Plan działalności ekologicznej
  • Rejestr działalności ekologicznej

 

Szczególy działania znajdziecie Państwo u swojego doradcy, który przeanalizuje możliwości gospodarstwa i zaproponuje najkorzystniejszy wariant.

 Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego i osobistego. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Opracowanie: Gabriela Borkowska