WMODR >> Aktualności >> Wieści z PZDR >>

Festiwal Kultury Myśliwskiej w Lidzbarku Warmińskim

Data utworzenia: 31-07-2022 ; Data wydarzenia: 24-07-2022 ; Powiat: lidzbarski

W niedzielę 24 lipca 2022 r. pod Wysoką Bramą w Lidzbarku Warmińskim odbył się  kolejny po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, Festiwal Kultury Myśliwskiej Lidzbark Warmiński 2022.

Festiwal Kultury Myśliwskiej jest organizowany w Lidzbarku Warmińskim od 2008 roku. Od pierwszej edycji łączy on wszystkie aspekty kultury myśliwskiej, od tradycji poprzez muzykę aż do kulinariów. Dziedzictwo kulturowe myśliwych jest bardzo bogate i warte przypomnienia, zwłaszcza, że wiele polskich tradycji się z niego wywodzi. Od pierwszego Festiwalu bardzo aktywnie w jego organizację włącza się brać myśliwska oraz leśnicy. Przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Partnerów festiwalu  Nadleśnictw, które wystawiały swoje stoiska promocyjne, organizowano konkursy dla widzów i zabawy dla dzieci, degustacje gulaszu z dzika, gotowanego podczas festiwalu.

13 edycja festiwalu rozpoczęła się o godz. 10.30 mszą święta Hubertowską w kościele św. Ap. Piotra i Pawła z udziałem pocztów sztandarowych kół łowieckich, gości zaproszonych oraz zespołów muzyki myśliwskiej, które zapewniły również oprawę muzyczną mszy. Po mszy w uroczystym pochodzie przez miasto goście przeszli pod Wysoką Bramę, gdzie rozpoczął się Festiwal Kultury Myśliwskiej.

 

W ramach Festiwalu odbył się koncert na scenie zespołów wykonujących muzykę
o charakterze myśliwskim, sygnalistów myśliwskich z pokazem wabienia – wabienie było tak realne, że psy myśliwskie obecne na festiwalu reagowały tak jak na wołania prawdziwego jelenia. Odbył się również pokaz kulinarny wraz z degustacją oraz konkurs na najlepszy wyrób garmażeryjny i wędliniarski z dziczyzny. Festiwalowi towarzyszył kiermasz produktów regionalnych w tym członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle oraz lokalnych kół gospodyń wiejskich. Na kiermaszu swoje stoiska miały również nadleśnictwa okalające Lidzbark Warmiński.

Źródło: materiał własny
Opracowanie: Anna Łada-Bałuch